آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خانه » مشاهیر و مفاخر » چهره های ماندگار » یداله فرید ؛ پدر جغرافیای ایران، چهره ماندگار جغرافیا، نویسنده، مترجم
3318 بازدید

یداله فرید ؛ پدر جغرافیای ایران، چهره ماندگار جغرافیا، نویسنده، مترجم

یداله فرید
(۱۳۰۸ش، تبریز ـ ۲۶ تیر ۱۳۸۶، لوس‌آنجلس)
پدر جغرافیای ایران، چهره ماندگار جغرافیا، نویسنده، مترجم

یداله فرید

یداله فرید مهاجر به سال ۱۳۰۸ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس کمال و فردوسی به اتمام رسانید و سپس در رشته تاریخ و جغرافیای دانشگاه تبریز به ادامه تحصیل پرداخت. نهایتاً در سال ۱۳۲۹ هجری‌شمسی با رتبه اول آن دوره را سپری نمود و برای تحصیل در مقاطع بالا راهی فرانسه گردید. در دانشگاه سوربن پاریس به تحصیل جغرافیای انسانی مشغول شد و با درجه ممتاز دکترای خود را اخذ نمود.
وی در سال ۱۳۴۲ هجری‌شمسی با کوله‌باری از علم و دانش وارد دانشگاه تبریز شد و تا پایان عمر در تربیت دانشجویان به جهاد علمی پرداخت.
فرید ضمن تدریس، در تألیف و ترجمه نیز صاحب قلمی توانا بود و آثار ارزشمند و منابع کلیدی دانشگاه را تدوین می‌کرد.
از تأثیرگذارترین کتاب‌های خلق شده توسط وی می‌توان به جغرافیا و شهرشناسی، شناخت‌شناسی و مبانی جغرافیای انسانی، جغرافیای جمعیت، مسائل شهری ایران، سیر جغرافیا در قلمرو انسانی، کاربرد جغرافیا در روش تحقیق شهر و روستا، انسان و محیط زیست، و مقدمه‌ای بر روش تحقیق شهرهای ایران اشاره کرد.
این جغرافیدان برجسته در سال ۱۳۸۵ هجری‌شمسی به‌عنوان چهره ماندگار رشته جغرافیا، از سوی رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفت.
پروفسور فرید، پس از نیم قرن تحقیق، تدریس و تألیف، بر اثر عارضه قلبی در لوس‌آنجلس تحت نظر پزشکان بود که سرانجام در سال ۱۳۸۶ هجری‌شمسی دار فانی را وداع گفت و پیکرش پس از انتقال به تبریز در قطعه هنرمندان آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه