نیکوترین عادت تفکر است و حکمت زاده تفکر.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » یداله دوزدوزانی ؛ از علمای برجسته علوم دینی، نویسنده، پژوهشگر
2214 بازدید

یداله دوزدوزانی ؛ از علمای برجسته علوم دینی، نویسنده، پژوهشگر

یداله دوزدوزانی

(۱۳۱۴ش، تبریز ـ در قید حیات)

از علمای برجسته علوم دینی، نویسنده، پژوهشگر

یداله دوزدوزانی

میرزا یداله دوزدوزانی در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پدرش از تجار باایمان و نیکوکار تبریز بود. یداله از ۸ سالگی جهت فراگیری ادبیات فارسی و عربی وارد مکتب شد و مقدمات را آموخت. چندی بعد جهت ادامه تحصیل وارد مدرسه علمیه حسن پاشا در میدان صاحب‌الامر شد و در اندک زمان ممکن در میان همدوره‌ای‌های خود به چهره‌ای شاخص و ممتاز تبدیل گردید.

پس از اتمام تحصیلات، در مدرسه علمیه طالبیه تبریز تحصیل را از سر گرفت و در محضر علمای برجسته عصر به فراگیری علم و فضیلت پرداخت تا اینکه در ۱۸ سالگی راهی شهر مقدس قم شد و مدت ۲۵ سال در حوزه علمیه آن شهر به فراگیری دوره‌های خارج فقه و اصول نزد آیات عظام گلپایگانی و امام خمینی(ره) مشغول گردید و سرانجام اجازه روایت دریافت نمود.

وی ضمن برخورداری از سطح بسیار بالای علمی، در امور خیریه نیز پیشقدم بود و در احداث مسجد جوادالائمه(ع) تهران، بازسازی مسجد تاریخی ۶۳ ستون تبریز، اعزام مبلغ به نقاط مختلف کشور و مبارزه با گروههای منحرف، نقش رهبری و قابل توجهی داشت.

این عالم وارسته آثار گرانبهایی خلق نموده است که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان به دروس حول نزول القرآن، تقریرات فقه، کتاب قصاص، حاشیه بر عروه الوثقی، رساله توضیح‌المسائل، رساله ارشاد المومنین، منهاج الصالحین،تغییر جنسیت آری یا نه؟، و ملحقات توضیح المسائل اشاره کرد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه