آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » محمدحسین سلیمی نمین ؛ پدر دانش حل مسأله، بنیانگذار دانشکده مهندسی پزشکی، نویسنده
2569 بازدید

محمدحسین سلیمی نمین ؛ پدر دانش حل مسأله، بنیانگذار دانشکده مهندسی پزشکی، نویسنده

محمدحسین سلیمی نمین
(۷ دی ۱۳۲۳، تبریز ـ ۴ دی ۱۳۸۶، تهران)
پدر دانش حل مسأله، بنیانگذار دانشکده مهندسی پزشکی، نویسنده

محمدحسین سلیمی نمین

محمدحسین سلیمی نمین به سال ۱۳۲۳ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. از کودکی به سبزوار برده شد و در ۴ سالگی مشهد به‌عنوان محل سکونت وی انتخاب گردید و این فرصت مناسبی بود تا به تحصیل علم در جلسات کانون نشر حقایق بپردازد. از این رو عارفانه به فراگیری آموزه‌های دینی پرداخت.
وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه در مدارس مشهد، وارد دانشگاه فردوسی شد و در رشته ریاضیات تحصیل کرد. پس از اتمام تحصیلات راهی تربت‌حیدریه و کرمانشاه شد و به تدریس در دانشگاهها و مدارس مشغول گردید.
ضمن فعالیت‌های علمی و سیاسی، تصمیم به ادامه تحصیل گرفت از این رو روانه انگلستان شد و در دانشگاه برادفورد تحصیلات خود را ادامه داد و به سال ۱۳۶۱ هجری‌شمسی در رشته مهندسی صنایع به اخذ درجه دکترا نائل گردید و به ایران بازگشت.
از سال ۱۳۶۲ هجری‌شمسی به مدت ۱۳ سال ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر را برعهده گرفت و خدمات بسیار ارزشمندی از خود برجای گذاشت و سپس ریاست دانشگاه صنعت نفت را پذیرفت و تا آخرین لحظه‌های عمر پربارش، در راه اعتلای واحدهای تحقیقاتی و فناوری در دانشگاهها تلاش کرد.
از مهم‌ترین اقدامات این دانشمند برجسته می‌توان به تأسیس دانشکده هوا فضا، دانشکده کشتی‌سازی و صنایع دریایی، دانشکده علوم و تکنولوژی هسته‌ای، مؤسسه مطالعات نوآوری و فن‌آوری ایران، و مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد.
الگوریتم نوآوری، و کاهش هزینه‌ها از جمله کتاب‌های تألیفی توسط سلیمی نمین است.
این استاد بزرگ در زمستان ۱۳۸۶ هجری‌شمسی در تهران درگذشت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه