پس به یاد من باشید تا به یاد شما باشم (خداوند)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۹ آذر ۱۳۷۶ ـ درگذشت میرزا جواد سلطان‌القرائی
1245 بازدید

۹ آذر ۱۳۷۶ ـ درگذشت میرزا جواد سلطان‌القرائی

یکشنبه ۹ آذر ۱۳۷۶
مصادف با ۲۹ رجب ۱۴۱۸ و ۳۰ نوامبر ۱۹۹۷
درگذشت میرزا جواد سلطان‌القرائی

میرزا جواد سلطان‌القرائی

علامه میرزا جواد سلطان‌القرائی ـ نسخه‌شناس، فقیه کامل و دانشمند برجسته ـ در سن ۹۶ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و ۲ روز بعد تشییع و با احترام خاصی به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۲۸۰ هجری‌شمسی در خاندانی با ۴۰۰ سال سابقه علم و فقاهت در تبریز به دنیا آمد. پس از فراگیری دروس مقدماتی و سطوح، به سرعت مدارج علم، هنر، ادب، فرهنگ، دیانت و فقاهت را طی نمود و علاوه بر بهره‌گیری از علم و ادب خاندان خود، از مشایخ بزرگ و اساتید داخلی و خارجی زمان خویش نیز بهره جست تا این‌که در ۲۲ سالگی به درجه اجتهاد دست یافت.
وی در ادامه تحقیق و تتبع خود راهی عتبات‌عالیات، مکه، مدینه، بیروت، دمشق و استانبول شد و علاوه بر استنساخ کتاب‌های خطی و چاپی، به نگارش مجموعه‌های ارزشمندی توفیق پیدا کرد.
آیت‌الله سلطان‌القرائی آگاهی کامل از علوم فقه، اصول، ادبیات فارسی و عربی، حدیث، رجال، تاریخ، جغرافیا، هیئت، نجوم و ریاضیات داشت و بخش اعظم زندگی روزمره‌اش به مطالعه و نگارش کتاب می‌گذشت.
از جمله آثار علامه سلطان‌القرائی می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
مناهج الایمان فی احکام خیرالادیان، رساله عملیه توضیح المسائل، تصحیح و تحشیه کلام‌الله مجید، وجوب نماز جمعه، رسائل مهم طهارت، علم کلام و فلسفه، قصائد، غزلیات، و مراثی.
علاوه بر کتاب‌های مذکور بیش از صدها مقاله تحقیقی در مجلات علمی و ادبی از جمله یغما و یادگار از ایشان چاپ شده است. همچنین ایشان مدت ۵۵ سال در مسجد حاج صفرعلی به اقامه نماز جماعت پرداخت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه