نباید از خسته بودن خود شرمنده باشی بلکه فقط باید سعی کنی خسته آور نباشی.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۶ اسفند ۱۳۱۵ ـ تولد سید حمید مولانا
1304 بازدید

۶ اسفند ۱۳۱۵ ـ تولد سید حمید مولانا

پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۱۵
مصادف با ۱۴ ذیحجه ۱۳۵۵ و ۲۵ فوریه ۱۹۳۷
تولد سید حمید مولانا

سید حمید مولانا سید حمید مولانا ـ از برجسته‌ترین چهره‌های روابط بین‌الملل و ارتباطات جهان ـ در تبریز متولد شد.
وی در شهریور ۱۳۲۰ شاهد تجاوز ناجوانمردانه متفقین به تبریز شد و همینجا بود که اولین دیدگاه وی در امور ملی و بین‌المللی شکل گرفت. او تا کلاس سوم ابتدایی را در تبریز فراگرفت و سپس در تهران ادامه تحصیل داد و وارد دبیرستان مروی شد و برخلاف تصورات عامیانه و با وجود این که از ۲۰ سالگی در غرب بود، سعی و کوششی ویژه در آموختن علوم و اصول اسلامی در حوزه از خود نشان داد.
در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی از دانشگاه نورت‌وسترن شیکاگو، بورسیه تحصیلی دریافت کرد و با علاقه و پشتکار فراوان، لیسانس و فوق‌لیسانس را خیلی‌سریع در رشته روزنامه‌نگاری و گرایش‌های نوینی همچون اقتصاد و سیاست، از دانشکده روزنامه‌نگاری نورت‌وسترن گرفت. بلافاصله برای دکتری در دانشگاه هاروارد پذیرفته شد ولی به اصرار اساتید دانشگاه نورت وسترن به هاروارد نرفت و در آن‌جا ماند و دکترای خود را در رشته‌های علوم‌سیاسی، اقتصاد و ارتباطات ادامه داد و سرانجام در آذرماه ۱۳۴۲ با اخذ بالاترین مقام آکادمیک (پروفسوری) از دانشگاه نورت وسترن به ایران بازگشت اما در سال ۱۳۴۳ دوباره به آمریکا رفت و تا پیروزی انقلاب اسلامی در آنجا ماند.
وی یکی از پیشکسوتان و چهره‌های برجسته در رشته‌های روابط بین‌الملل و ارتباطات در سطح دنیا می‌باشد که مدت ۵۰ سال در آمریکا، اروپا و بسیاری از دانشگاه‌های مهم دنیا به تدریس و تحقیق مشغول بوده است و به‌عنوان بنیانگذار اولین و قدیمی‌ترین برنامه آموزشی و پژوهشی ارتباطات جهانی در دانشگاه‌های آمریکا، شهرتی بین‌المللی دارد.
حمید مولانا بیش از ۳۰ عنوان کتاب در حوزه‌های آمریکا، غرب‌شناسی، اسلام‌شناسی، دیپلماسی و روابط بین‌الملل نوشته و به‌عنوان مشاور چندین سازمان بین‌المللی از جمله سازمان ملل و سازمان جهانی یونسکو مشغول به‌کار می‌باشد.
چند سال قبل در مراسم تجلیلی که از وی و آثار علمی‌اش از طرف استادان روابط بین‌الملل در آمریکا صورت گرفت، به‌عنوان استاد ممتاز و ارشد انجمن مطالعات بین‌المللی انتخاب شد و به مدت چند سال رئیس انجمن بین‌المللی پژوهش در علوم ارتباطات بود.
انجمن مطالعات علمی، سازمانی علمی برای اساتید و پژوهشگران رشته روابط بین‌الملل در دنیا می‌باشد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه