آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۵ دی ۱۳۰۵ ـ تولد علی جوان
1907 بازدید

۵ دی ۱۳۰۵ ـ تولد علی جوان

دوشنبه ۵ دی ۱۳۰۵
مصادف با ۲۱ جمادی‌الثانی ۱۳۴۵ و ۲۷ دسامبر ۱۹۲۶
تولد علی جوان

علی جوان

علی جوان ـ فیزیکدان، مخترع اولین لیزر گازی در دنیا ـ در تبریز متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، وارد دانشگاه تهران شد و چندی بعد به آمریکا مهاجرت نمود و در سال ۱۳۳۳ هجری‌شمسی از دانشگاه کلمبیا در نیویورک، دکترای فیزیک گرفت و سپس به عضویت هیئت علمی مؤسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) درآمد.
وی در زمینه لیزر و کوانتوم، شخصی شناخته شده در جهان است و عضویت گروه تحقیقاتی لابراتوار تلفن بل در نیوجرزی را در اختیار دارد.
در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی اصول لیزر گازی را بنیان نهاد و دو سال بعد لیزر گازی هلیوم ـ نئون را ابداع کرد. این اختراع، اولین لیزر گازی بود که به صورت مستمر کار می‌کرد و باعث توجه ویژه مجامع علمی جهان شد.
این دانشمند برجسته از میان صد نابغه در قید حیات و مطرح دنیا در رتبه ۱۲ قرار گرفته و جزو ۱۰ نابغه زنده جهان به شمار می‌رود و ابداعات ارزشمندی دارد که از مهمترین آنها می‌توان به تئوری میز ۳ سطحی، ابداع لیزر گازی هلیوم و نئون، انجام مکالمات تلفنی با لیزر نوری، و پمپاژ لیزرهای نوری اشاره کرد.
جراحی لیزری در بیمارستانها و همچنین تکنولوژی CD و DVD ، برگرفته از لیزرگازی می‌باشد که به دست پروفسور جوان در دنیا به وقوع پیوسته است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه