به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۵ اسفند ۱۳۳۴ ـ درگذشت درگذشت میرزا حسین واعظ تبریزی
1268 بازدید

۵ اسفند ۱۳۳۴ ـ درگذشت درگذشت میرزا حسین واعظ تبریزی

شنبه ۵ اسفند ۱۳۳۴
مصادف با ۱۳ رجب ۱۳۷۵ و ۲۵ فوریه ۱۹۵۶
درگذشت میرزا حسین واعظ تبریزی

میرزا حسین واعظ تبریزی

میرزا حسین واعظ تبریزی ـ خطیب، روحانی مبارز، مشروطه‌خواه و نائب رئیس انجمن تبریز ـ در آخرین روزهای سال ۱۳۳۴ هجری‌شمسی در زادگاهش تبریز چشم از جهان فروبست.

وی به سال ۱۲۵۲ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در جوانی راهی قفقاز شد و چون آنجا را با اوضاع و احوال حاکم بر ایران مقایسه کرد به فکر تغییر در نظام حاکم بر کشور افتاد.
با شکل‌گیری انقلاب مشروطه به آزادیخواهان پیوست و به واسطه قدرتی که در نطق و خطابه داشت به هدایت مردم پرداخت و به تعبیر امروزی به‌عنوان مدیر تبلیغات جنبش مشروطه شناخته شده به انجام وظیفه خطیر خود پرداخت.
واعظ علاوه بر خطابه‌گویی در سرودن اشعار نغز نیز توانایی خود را ثابت کرده بود به حدی که مدتی در حلقه عرفا قرار گرفت و در تصوف جایگاه قابل توجهی کسب نمود.
وی در زمان خروج روس‌ها از تبریز با وجود اینکه به دیده آنها مستحق اشد مجازات بود، اما جان سالم به در برد و مدتی با خیال آسوده زندگی نمود تا اینکه به سیاست کلان گرایش پیدا کرد.
در دوره چهاردهم انتخابات وارد مجلس شورای ملی شده و به‌عنوان نائب‌رئیس مجلس انتخاب گردید و چندی بعد در تهران در صدر جمعیت نجات آذربایجان قرار گرفت.
با ظهور فرقه دموکرات آذربایجان و به واسطه نفرتی که پیشه‌وری از وی داشت، اموالش مورد غارت قرار گرفت و به ناچار از دیار خود دور ماند تا اینکه با سقوط فرقه یک ساله دموکرات، به زادگاه خویش بازگشت و ریاست انجمن نظارت بر دوره پانزدهم مجلس شورای ملی را برعهده گرفت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه