هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۴ دی ۱۳۸۶ ـ درگذشت محمدحسین سلیمی نمین
1493 بازدید

۴ دی ۱۳۸۶ ـ درگذشت محمدحسین سلیمی نمین

سه شنبه ۴ دی ۱۳۸۶
مصادف با ۱۵ ذیحجه ۱۴۲۸ و ۲۵ سامبر ۲۰۰۷
درگذشت محمدحسین سلیمی نمین

محمدحسین سلیمی نمین

محمدحسین سلیمی نمین ـ نویسنده، پژوهشگر، پدر دانش حل مسأله و بنیانگذار دانشکده مهندسی پزشکی ـ در تهران چشم از جهان فروبست و در آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

وی به سال ۱۳۲۳ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. از کودکی به سبزوار برده شد و در ۴ سالگی مقیم مشهد مقدس گردید و این فرصت مناسبی بود تا به تحصیل علم در جلسات کانون نشر حقایق بپردازد.
پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه در مدارس مشهد، وارد دانشگاه فردوسی شد و در رشته ریاضیات تحصیل کرد. پس از اتمام تحصیلات راهی تربت حیدریه و کرمانشاه شد و به تدریس در دانشگاهها و مدارس متعدد پرداخت.
سلیمی ضمن فعالیت‌های علمی و سیاسی، تصمیم به ادامه تحصیل گرفت بنابراین روانه انگلستان شد و در دانشگاه برادفورد تحصیلات خود را ادامه داد و به سال ۱۳۶۱ هجری‌شمسی در رشته مهندسی صنایع به اخذ درجه دکترا نائل گردید و به ایران بازگشت. از سال ۱۳۶۲ هجری‌شمسی به مدت ۱۳ سال ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر را برعهده گرفت و خدمات بسیار ارزشمندی از خود برجای گذاشت. سپس ریاست دانشگاه صنعت نفت را پذیرفت و تا آخرین لحظه عمر پربارش، در راه اعتلای واحدهای تحقیقاتی و فناوری در دانشگاهها تلاش کرد.
از مهمترین اقدامات این دانشمند برجسته می‌توان به تأسیس دانشکده فضاهوا، دانشکده کشتی‌سازی و صنایع دریایی، دانشکده علوم و تکنولوژی هسته‌ای، مؤسسه مطالعات نوآوری و فن‌آوری ایران و مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد. از این رو وی در سال ۱۳۷۴ هجری‌شمسی در میان اساتید دانشگاههای سراسر کشور با عنوان استاد نمونه مورد تقدیر قرار گرفت.
الگوریتم نوآوری، و کاهش هزینه‌ها از جمله کتابهای تألیفی توسط سلیمی نمین است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه