اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۴ دی ۱۳۲۷ ـ تولد حمید آرش‌آزاد
1164 بازدید

۴ دی ۱۳۲۷ ـ تولد حمید آرش‌آزاد

شنبه ۴ دی ۱۳۲۷
مصادف با ۱۳ صفر ۱۳۶۸ و ۲۵ دسامبر ۱۹۴۸
تولد حمید آرش‌آزاد

حمید آرش‌آزاد

حمید آرش‌آزاد ـ شاعر، طنزپرداز و روزنامه‌نگار برجسته آذربایجان ـ در محله کوره‌باشی متولد شد. پس از اتمام تحصیلات در زادگاهش، به سال ۱۳۴۹ هجری‌شمسی در کنکور سراسری، در رشته زبان و ادبیات فارسی پذیرفته شد و پس از ۳ سال تحصیل در این رشته، مجبور به ترک تحصیل اجباری شد و برای تحصیل در رشته حقوق قضایی، عازم تهران گردید. ۲ سال بعد به تبریز بازگشت و ضمن تحصیل در رشته علوم اجتماعی، به شغل معلمی پرداخت اما بعدها این شغل را نیز ترک گفت و بعد از تعویض چند شغل مختلف، در نهایت به روزنامه‌نگاری روی آورد.
وی بیش از ۳۵ سال سابقه فعالیت مطبوعاتی در نشریات مختلف آذربایجان‌شرقی و کشور را در کارنامه فعالیتهای مطبوعاتی خود دارد.
عمده نوشته‌های آرش‌آزاد در زمینه طنز بود و او یکی از همکاران دایمی مجله گل‌آقا و ماهنامه جوالدوز در دوران انتشار این دو نشریه طنز به شمار می‌رفت.
آرش‌آزاد در کنار فعالیت مطبوعاتی چندین عنوان کتاب را در قالب ترجمه و تألیف منتشر کرد که در بخش ترجمه کتاب‌های مفتون خاک، یاغی، گرگ‌های قانلی‌دره، مسافران سیاره آلفا، و هوپ‌هوپ ‌نامه، و همچنین کتاب‌های اوخو آت یایین گیزلت!، جیزیغیندان چیخما بالا، و جولو جولویه قالمادی در بخش تألیف را می‌توان برشمرد. علاوه بر آن، دهها داستان کوتاه طنزآمیز و بیش از ۲ هزار قطعه اشعار طنز سیاسی اجتماعی در سوابق آن عزیز از دست رفته به چشم می‌خورد.
طنزپرداز برجسته تبریزی سرانجام پس از تحمل سال‌ها بیماری قلبی و ریوی، در ۲۳ مرداد ۱۳۸۹ جان به جهان‌آفرین تسلیم کرد و با داغدار کردن دوستداران خویش، در جایگاه ابدی رحمت الهی آرام گرفت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه