ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۳۰ دی ۱۳۷۳ ـ درگذشت مهدی بازرگان
1822 بازدید

۳۰ دی ۱۳۷۳ ـ درگذشت مهدی بازرگان

جمعه ۳۰ دی ۱۳۷۳
مصادف با ۱۸ شعبان ۱۴۱۵ و ۲۰ ژانویه ۱۹۹۵
درگذشت مهدی بازرگان

مهدی بازرگان

مهدی بازرگان ـ اولین نخست وزیر ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ـ به دلیل بیماری در ژنو درگذشت و جسم بی‌روحش پس از انتقال به ایران، در شهر قم تشییع و خاکسپاری شد.

وی در سال ۱۲۸۶ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. در سنین کودکی راهی تهران شد و در سال ۱۳۰۶ هجری‌شمسی با نخستین گروه از محصلین ممتاز راهی فرانسه گردید و در رشته ترمودینامیک و نساجی دانشگاه پاریس به تحصیل پرداخت و پس از ۷ سال کسب علم به ایران بازگشت.
بازرگان شخصی سیاستمدار بود که در حوزه قرآن پژوهش می‌کردو پس از کودتای ۲۸ مرداد، ریاست شرکت آب و فاضلاب تهران را برعهده گرفت و اولین شبکه لوله کشی آب را در تهران احداث نمود. در سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی همراه با آیت‌الله سید محمود طالقانی و یداله سبحانی، نهضت آزادی ایران را پایه‌گذاری کرد.
وی چندین بار به زندان حکومت شاهنشاهی افتاد و در دوران دکتر محمد مصدق به عنوان رئیس هیئت‌مدیره خلع ید از شرکت نفت انگلیسی به آبادان رفت و سپس نخست‌وزیر ایران و بعد از آن به نمایندگی مردم تهران در دوره اول مجلس شورای اسلامی انتخاب گردید.
از این سیاستمدار کهنه کار علاوه بر سیاست، ۱۰۵ عنوان کتاب منتشر شده است که به عنوان نمونه می‌توان از کتاب‌های آتیه شرکت ملی نفت ایران، آتیه صنعت در ایران، انسان و خدا، عشق و پرستش، خدا در اجتماع، و دین و تمدن نام برد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه