یكدیگر را مسخره نكنید (اگر دین دارید)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۳ آذر ۱۳۳۵ ـ افتتاح کتابخانه ملی تبریز
1464 بازدید

۳ آذر ۱۳۳۵ ـ افتتاح کتابخانه ملی تبریز

شنبه ۳ آذر ۱۳۳۵
مصادف با ۲۰ ربیع‌الثانی ۱۳۷۶ و ۲۴ نوامبر ۱۹۵۶
افتتاح کتابخانه ملی تبریز

کتابخانه ملی تبریز

یکی از قدم‌های بزرگ و فرخنده‌ای که از طرف اداره فرهنگ آذربایجان در سال‌های اخیر به جهت توسعه دانش در آذربایجان برداشته شد، توجه به تأسیس کتابخانه عمومی و راه اندازی کتابخانه ملی تبریز بود.
با اینکه میرا محمدعلی‌خان تربیت این مهم را پیش از این به انجام رسانده بود لکن به دلیل کثرت مراجعه کنندگان و عدم توان پاسخگویی کتابخانه تربیت، مقرر گردید اداره فرهنگ تبریز بنای مناسبی با وسایل کافی و سالم مطالعه در شهر ایجاد کند. این مهم از طریق درج آگهی و درخواست همیاری از مردم تبریز به اجرا گذاشته شد.
اداره مذکور ۱۱۰۰ مترمربع زمین در اختیار شورای کتابخانه قرار داد و شورا نیز با جمع‌آوری کمک‌های مردمی به ساخت بنا اقدام نمود و در اندک زمان ممکن، بنایی رفیع و زیبا با کمترین قیمت احداث کرد. در این امر خیر مبلغ ۳۰۰ هزار ریال شهرداری تبریز و مبلغ ۹۵/۳۲۸۳۲۶۲ ریال از طریق کمک‌های مردمی جمع‌آوری شد و به سرعت کتابخانه ملی تبریز تکمیل گردید.
در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۳۷ محمدرضا پهلوی از کتابخانه بازدید کرد و ضمن قدردانی از دست اندرکاران، یک قطعه نشان سپاس درجه ۱ به سینه محمد نخجوانی نصب کرد.
گفتنی است در ابتدای شکل گیری کتابخانه تعداد ۶۵۴۹ جلد کتاب گردآوری شد که مجموع ۷۵۵ جلد از آن خریداری و بقیه ۵۷۹۴ جلد از طرف مردم به کتابخانه اهدا گردیده بود.

محل اولیه آن در خیابان امام خمینی و مجاورت ارک تبریز بود که بعدها به باغ گلستان و درنهایت به خیابان آزادی نرسیده به چهارراه لاله انتقال یافت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه