خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۲۹ آبان ۱۳۱۴ ـ درگذشت حسن پیرنیا
1618 بازدید

۲۹ آبان ۱۳۱۴ ـ درگذشت حسن پیرنیا

پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۱۴
مصادف با ۲۴ شعبان ۱۳۵۴ و ۲۱ نوامبر ۱۹۳۵
درگذشت حسن پیرنیا

حسن پیرنیا

حسن پیرنیا ، ملقب به مشیرالملک و مشیرالدوله ـ سیاستمدار، حقوقدان، تاریخ‌نگار و نخست‌وزیر ایران در اواخر عهد قاجار ـ پس از ۲ سال بیماری در تهران درگذشت و در مقبره خانوادگی خود در امامزاده صالح تجریش به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۲۵۱ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از پایان تحصیلات مقدماتی، در ۱۴ سالگی به همراه دو برادرش، برای تحصیل عازم مسکو شد و پس از اتمام مدرسه نظام، در دانشکده حقوق مسکو تحصیل کرد و در پایان این دوره به‌عنوان وابسته سفارت ایران در سن‌پترزبورگ مشغول به کار گردید.
در سال ۱۲۷۸ هجری‌شمسی، لقب مشیرالدوله به وی اعطا شد. چندی بعد منشی‌گری مخصوص صدراعظم امین‌السلطان را برعهده گرفت و سپس برای تربیت کادر سیاسی و کارکنان وزارت امورخارجه، با جلب حمایت مظفرالدین شاه، مدرسه وزارتخانه یا مدرسه سیاسی را تأسیس کرد و خود معلم حقوق بین‌الملل در این مدرسه شد. در دوره استبداد صغیر، مسئولیت وزارت معارف و عدلیه را عهده‌دار شد و از جانب محمدعلی شاه مأمور اصلاح عدلیه و تنظیم قانونی امور آن گردید.
وی در ۱۰ سال آخر عمر اغلب به کارهای فرهنگی و علمی اشتغال داشت و آثار با ارزشی همچون تاریخ ایران باستان (۳ جلد)، تاریخ کامل ایران (قبل از اسلام)، خطوط برجسته داستان‌های ایران قدیم، حقوق بین‌الملل، دستورالعمل اصول محاکمات، و قوانین موقتی محاکمات حقوق را به نگارش درآورد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه