کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۲۸ دی ۱۳۷۹ ـ درگذشت یحیی ذکاء
1633 بازدید

۲۸ دی ۱۳۷۹ ـ درگذشت یحیی ذکاء

چهارشنبه ۲۸ دی ۱۳۷۹
مصادف با ۲۱ شوال ۱۴۲۱ و ۱۷ ژانویه ۲۰۰۱
درگذشت یحیی ذکاء

یحیی ذکاء

یحیی ذکاء ـ ایران‌شناس، پژوهشگر تاریخ و عضو برجسته دایره‌المعارف بزرگ اسلامی ـ در تبریز چشم از جهان فروبست و خانه‌اش از طرف سازمان میراث‌فرهنگی با عنوان مرکز تحقیقات و پژوهشهای دکتر ذکاء ثبت گردید.

وی به سال ۱۳۰۲ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. از کودکی تحت تأثیر عموی فاضل خود با کتاب و فرهنگ انس گرفت و به تحصیل در مدرسه رشدیه پرداخت. در سن ۱۰ سالگی پدرش مأمور خدمت در تهران شد و از این رو یحیی و برادرش سیروس در این شهر ادامه تحصیل دادند. پس از اتمام تحصیلات متوسطه در رشته ادبیات دانشگاه تهران پذیرفته شد اما یک سال بعد در رشته حقوق همان دانشگاه تحصیلات خود را ادامه داد ولی بیش از یک سال ادامه نیافت و در نهایت وارد دانشکده افسری شده با عنوان افسر وظیفه به زادگاه خود بازگشت. در سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی در رشته باستان‌شناسی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل گردید و ضمن آن به تدریس تاریخ هنر در مراکز علمی و دانشگاهی پرداخت و چندی بعد وارد وزارت فرهنگ و هنر شد.
مدتی ریاست موزه مردم‌شناسی، موزه تزئینی و همچنین کتابخانه ملی ایران را برعهده گرفت و سپس به سمت مشاور وزیر فرهنگ و هنر انتخاب گردید و به گردآوری اشیای موزه‌های ایران کمک قابل توجهی نمود.
از این باستان‌شناس برجسته آثار ارزشمند و مرجعی برجای مانده است که به عنوان نمونه می‌توان به کتابهای زیر اشاره کرد:
مقالات کسروی (۲ جلد)، خاطرات شرف‌الدوله، تاریخ عکاسی و عکاسان پیشگام در ایران، زمین‌لرزه‌های تبریز، هنر کاغذبری در ایران، موزه‌های ایران، و رساله کافنامه.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه