انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۲۸ دی ۱۲۷۳ ـ تولد محمدعلی اردوبادی
1573 بازدید

۲۸ دی ۱۲۷۳ ـ تولد محمدعلی اردوبادی

جمعه ۲۸ دی ۱۲۷۳
مصادف با ۲۱ رجب ۱۳۱۲ و ۱۸ ژانویه ۱۸۹۵
تولد محمدعلی اردوبادی

محمدعلی اردوبادی

محمدعلی اردوبادی ـ فقیه و ادیب فرزانه ـ در تبریز چشم به جهاد گشود. در سن ۴ سالگی به همراه پدر علامه‌اش عازم نجف‌اشرف شد و در دیار علم و فقاهت پرورش یافت. دروس مقدماتی، فقه و اصول را پشت سر گذاشت و در حوزه درسی بزرگان آن دیار شرکت کرد و در علوم حدیث، رجال، فقه، اصول، فلسفه، کلام، عقاید و تفسیر به تحصیل پرداخت و در اثر هوش و استعداد سرشار، در عنفوان جوانی با اجازه بیش از ۶۰ تن از مراجع و فرزانگان بزرگ، به درجه اجتهاد رسید.
از افتخارات ایشان می‌توان به شاگرد ارزشمندی چون آیت‌الله سید محمدعلی قاضی طباطبائی اشاره نمود.
وی در طول ۶۸ سال عمر ارزشمند خویش در امر تحقیق و تدوین ده‌ها اثر ماندگار از خود به یادگار گذاشت که از آن جمله می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
تفسیر قرآن کریم، حاشیه بر بهجه العقاید فی اصول الدین، الحدیقه المبهمه، دیوان شعر، الرد علی الوهابیه، قطف الزهر، زهرالریاض، الحدائق ذات الاکمال، الریاض الزهره، زهر الربی، السبیل الجدد الی حلقات السند، حیاه ابراهیم بن مالک الاشتر، المثل الاعلی، الروض الاغن، رساله فی حلق اللحیه، تقریرات دروس فقه، تقریرات دروس اصول، اثبات مفاسد المشروطه، تاریخ علمای آذربایجان، و الجواهر المنضد.
سرانجام این عالم فرزانه در ۱۸ مرداد ۱۳۳۹ در کربلای معلی چشم از جهان فروبست و در میان غم و اندوه اقشار مختلف به نجف‌اشرف منتقل گردید و در صحن مطهر و در جوار حرم مطهر حضرت علی(ع) به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه