برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » بهمن » ۲۸ بهمن ۱۲۷۵ ـ تولد وارطان هوانسیان
1435 بازدید

۲۸ بهمن ۱۲۷۵ ـ تولد وارطان هوانسیان

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۲۷۵
مصادف با ۱۴ رمضان ۱۳۱۴ و ۱۶ فوریه ۱۸۹۷
تولد وارطان هوانسیان

وارطان هوانسیان

وارطان هوانسیان ـ معمار برجسته ایرانی ارمنی تبار ـ در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات متوسطه در زادگاهش به قالی‌بافی پرداخت و طراحی نقش قالی را آغاز نمود. در این زمان بود که راهی تهران شد و در مدارس ارامنه به تدریس پرداخت.
در اواخر جنگ جهانی اول به کشور فرانسه رفت و در مدرسه هنرهای زیبای بوزار و مدرسه مخصوص معماری تحصیل را ادامه داد. ضمن تحصیل در پاریس، در تعمیر و بازسازی خرابی‌های جنگ شرکت نمود و مدتی با آنری سوواژ ـ معمار بزرگ فرانسوی ـ همکاری نمود.
وی در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی به ایران بازگشت و به استخدام اداره ساختمان شهربانی درآمد و به طراحی بناهای متعدد پرداخت و ۶ سال بعد از سوی شهردار تهران مأمور تنظیم آئین‌نامه ساختمان شد. همزمان با همکاری در شهرداری تهران، به سمت مهندسی ارشد بانک سپه منصوب و ساخت بنای شعبه مرکزی بانک سپه و شعب شهرستانهای بزرگ را آغاز کرد.
این معمار برجسته، صاحب امتیاز و مدیرمسئول مجله معماری نوین، عضو مؤسس انجمن آرشیتکت‌های ایران، و عضو هیئت تحریره مجله آرشیتکت بود و آثار بسیار ارزشمندی را در معماری ایران خلق نمود که از جمله مهمترین آنها می‌توان به ساختمان مرکزی بانک سپه، باشگاه افسران تهران، هتل دربند، کاخ شهناز پهلوی، سینما متروپل، سینما دیانا، و هتل فردوسی تهران اشاره کرد.
هوانسیان به سال ۱۳۶۱ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه