باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » شهریور » ۲۷ شهریور ۱۳۶۷ ـ درگذشت استاد شهریار
1647 بازدید

۲۷ شهریور ۱۳۶۷ ـ درگذشت استاد شهریار

یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۶۷
مصادف با ۶ صفر ۱۴۰۹ و ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۸
درگذشت استاد شهریار

استاد شهریار

سید محمدحسین بهجت تبریزی ـ متخلص به شهریار ـ که از مدتی قبل به‌خاطر ابتلا به برونشیت مزمن در بیمارستان مهر تهران بستری بود، در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت و پیکرش برای تشییع و خاکسپاری به تبریز انتقال یافت و پس از مشایعت پرشکوه جسم بی‌روحش، در مقبره‌الشعرا آرام گرفت.

استاد شهریار در سال ۱۲۸۵ هجری‌شمسی در حومه تبریز به دنیا آمد. در کودکی با قرآن و دیوان حافظ آشنا شد و پس از تحصیل مقدمات حوزوی در تبریز، رهسپار تهران گردید و در مدرسه دارالفنون به تحصیل پرداخت. به دنبال آن در مدرسه طب پذیرفته شد و در آن رشته ادامه تحصیل داد اما یک ماجرای عشقی، پس از ۵ سال او را وادار به ترک تحصیل نمود و آن زمانی بود که چیزی به اخذ مدرک دکترایش نمانده بود و این‌چنین شد که در سال ۱۳۱۹ هجری‌شمسی به تبریز بازگشت و به سرودن شعر پرداخت.
شهریار به‌عنوان یکی از مشهورترین غزل‌سرایان معاصر، شهره عام و خاص است و کلیات اشعارش شامل بیش از ۱۵ هزار بیت قصیده، غزل، مثنوی و قطعه می‌باشد.
به پاس ارج نهادن به شخصیت آن شاعر بزرگ، روز درگذشت وی با همت و تلاش دکتر علی اصغر شعردوست، به‌عنوان روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه