آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۲۷ دی ۱۳۱۳ ـ تولد حیدر رجوی
1724 بازدید

۲۷ دی ۱۳۱۳ ـ تولد حیدر رجوی

پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۱۳
مصادف با ۱۱ شوال ۱۳۵۳ و ۱۷ ژانویه ۱۹۳۵
تولد حیدر رجوی

حیدر رجوی

حیدر رجوی ـ ریاضیدان برجسته جهان و بنیانگذار انجمن ریاضی ایران ـ در تبریز به دنیا آمد. پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در تبریز، به تحصیل در دانشگاههای تهران و مینه‌سوتای آمریکا پرداخت و ضمن آن به پژوهش در معتبرترین دانشگاههای دنیا از جمله پرینستون، تورنتو، ایلینویز، هالیفاکس، نیوهمپشایر و واترلو مشغول گردید.
وی در سال ۱۳۴۲ هجری‌شمسی پس از اتمام تحصیلات به ایران آمد و در دانشگاه شیراز استخدام شد و چند سال بعد از اقامت در کانادا، به صورت دائم تبعیت آنجا را برگزید. در کانادا وارد دانشگاه دال‌هوزی شد و پژوهش‌های خود را از سر گرفت و همزمان در دانشگاههای مطرح دنیا به پژوهش پرداخت و کارهای بسیار ارزشمندی در حوزه ریاضیات انجام داد.
رجوی از جمله افرادی است که شاخه آنالیز تابعی را در ایران رواج داد و در سال ۱۳۵۰ هجری‌شمسی انجمن ریاضی ایران را پایه‌گذاری نمود.
دو تن از اساتید برجسته دانشگاه لوبلیانای اسلونی که از شاگردان رجوی بوده‌اند اعتقاد دارند پژوهش در کنار وی معنای خاصی دارد و او همواره سرشار از انرژی است و اگر بارها تیرش به سنگ بخورد، هرگز دلسرد نمی‌شود و مجدداً کار را از اول دنبال می‌کند و همواره لذت ریاضی، بخشی از لذت زندگی اوست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه