اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » شهریور » ۲۶ شهریور ۱۳۱۴ ـ تولد مهدی قالیبافان
1526 بازدید

۲۶ شهریور ۱۳۱۴ ـ تولد مهدی قالیبافان

چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۱۴
مصادف با ۱۹ جمادی‌الثانی ۱۳۵۴ و  ۱۸ سپتامبر ۱۹۳۵
تولد مهدی قالیبافان

مهدی قالیبافان

مهدی قالیبافان ـ پدر بتن ایران ـ به سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در تبریز، راهی تهران شد و با کسب رتبه نخست در بین فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی، در سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی روانه فرانسه گردید و ۴ سال بعد با اخذ درجه دکترا به ایران بازگشت.
در ایران ضمن تدریس در گروه مهندسی راه و ساختمان دانشکده فنی دانشگاه تهران، مسئولیت آزمایشگاه مصالح ساختمانی همان دانشکده را برعهده گرفت و در سال ۱۳۸۰ هجری‌شمسی انستیتو مصالح ساختمانی را در گروه عمران آن دانشکده بنیان نهاد و همزمان به تدریس برای مهندسان شاغل در آن مجموعه پرداخت.
قالیبافان با عضویت در گروه تدوین مباحث ملی ساختمان و استانداردهای ملی ساختمان، چندین دهه در تدوین استانداردها و آئین‌نامه‌های ملی ایران همکاری کرد و نقش بسزایی در نگارش ۱۳ استاندارد ملی در مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی داشت.
از دیگر همکاری‌های استاد مهدی قالیبافان می‌توان به مشارکت در تدوین ۱۰ مبحث از مباحث مقررات ملی ساختمان، آئین‌نامه طرح و محاسبه پل‌ها در برابر زلزله، آئین‌نامه ۲۸۰۰ طراحی ساختمان در برابر زلزله، ۱۹ نشریه از نشریات فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از جمله آئین‌نامه بتن ایران (آبا)، و دهها طرح و پژوهش برجسته علمی اشاره کرد.
پدر بتن ایران در شکل‌گیری چندین انجمن علمی و مهندسی نقش بسزایی داشت که از آن میان می‌توان انجمن مهندسان محاسب ساختمان، انجمن مهندسان ژئوتکنیک ایران، انجمن مکانیک خاک و مهندسی پی ایران، و انجمن بتن ایران را برشمرد.
وی در سال ۱۳۸۶ هجری‌شمسی در تهران درگذشت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه