کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » شهریور » ۲۵ شهریور ۱۳۳۳ ـ تأسیس کتابخانه ملی تبریز
1571 بازدید

۲۵ شهریور ۱۳۳۳ ـ تأسیس کتابخانه ملی تبریز

پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۳۳
مصادف با ۱۸ محرم ۱۳۷۴ و ۱۶ سپتامبر ۱۹۵۴
تأسیس کتابخانه ملی تبریز

کتابخانه ملی تبریز

پس از راه‌اندازی کتابخانه دولتی تربیت در سال ۱۳۰۰ هجری‌شمسی، ۳۳ سال بعد علی دهقان ـ مدیر کل فرهنگ وقت آذربایجان ـ پیشنهاد داد تا کتابخانه بزرگ و مناسبی با مساعدت مردم تأسیس شود. به همین منظور در جلسه‌ای که این روز با حضور تعدادی از افراد علاقه‌مند به علم و دانش منعقد گردید، نطفه ایجاد کتابخانه ملی تبریز بسته شد.
دهقان به همین منظور، ۱۱۰۰ مترمربع زمین در مجاورت ارک علیشاه، واقع در تقاطع خیابان امام و طالقانی فعلی، در اختیار هیأت مؤسس کتابخانه ملی قرار داد تا کار طراحی و ساخت این کتابخانه آغاز شود. بلافاصله پس از این جلسه و جمع‌آوری کمک‌های مردمی، کار ساخت و تأسیس کتابخانه ملی تبریز آغاز شد و به سرعت پیش رفت و در سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی به پایان رسید.
در تیر ماه همان سال، ساختمان کتابخانه ملی تبریز با یک تالار مطالعه ۲۰۵ مترمربعی، مخزن کتاب در ۳ طبقه، سالن مخصوص کودکان، و تالار اجتماعات فرهنگی، با هزاران جلد کتاب خریداری شده و اهدایی مردم، برای استفاده مراجعین مورد بهره‌برداری قرار گرفت و با استقبال وصف نشدنی آحاد مردم تبریز مواجه گردید.

این کتابخانه معظم با پیشرفت چشمگیر خود در باب توسعه فضا و منابع، از جمله کتابخانه های بزرگ ایران است که از بخشهای مختلف تشکیل یافته و روز به روز در حال پیشرفت می باشد و خدمات قابل توجهی برای علاقمندان و فعالان حوزه کتاب ارائه می دهد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه