باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ ـ شهادت علی تجلایی
1535 بازدید

۲۵ اسفند ۱۳۶۳ ـ شهادت علی تجلایی

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۶۳
۲۳ جمادی‌الثانی ۱۴۰۵ و ۱۶ مارس ۱۹۸۵
شهادت علی تجلایی

علی تجلایی

سردار شهید علی تجلایی ـ قائم‌مقام فرمانده قرارگاه ظفر و فرمانده طرح و عملیات قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) ستاد کل نیروهای مسلح ـ در شرق دجله و در عملیات بدر، بر اثر اصابت تیر به ناحیه قلب، به شهادت رسید.
در آخرین لحظه‌های شهادتش در عملیات بدر، تعداد افراد گردانش به ۶ نفر رسیده بود و با خاکریز بعدی حدود ۱۵ متر فاصله داشتند. در این هنگام تجلایی به سوی خاکریز بعدی رفت و لحظه‌ای برای دیدن اطراف بلند شد که ناگهان تیری به قلبش اصابت کرد و خیلی آرام و آهسته دراز کشید. آرام چشمانش را بست و صورتش گلگون شد و به درجه رفیع شهادت در راه رضای الهی نائل گردید.

وی در سال ۱۳۳۸ هجری‌شمسی در محله مارالان به دنیا آمد. از سنین کودکی به فعالیت در راستای انقلاب اسلامی و چاپ و پخش اعلامیه‌های حضرت امام(ره) و همچنین حضور فعال در تظاهرات و اجتماعات مردمی پرداخت و در سال ۱۳۵۹ هجری‌شمسی برای یاری رساندن به مردم افغانستان به آن کشور رفت و اولین مرکز آموزش فرماندهی مجاهدین افغانی در خارج از کشور را تأسیس نمود. با شروع جنگ تحمیلی عراق، به ایران بازگشت و راهی مناطق جنگی جنوب شد و در عملیات‌های فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان و بدر شرکت کرد.
تجلایی در سال ۱۳۶۲ هجری شمسی به‌عنوان معاون آموزش‌های تخصصی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتخاب گردید و سرانجام یک سال بعد به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه