اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » شهریور » ۲۴ شهریور ۱۳۰۱ ـ ورود امان‌اله جهانبانی به تبریز
1925 بازدید

۲۴ شهریور ۱۳۰۱ ـ ورود امان‌اله جهانبانی به تبریز

شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۰۱
مصادف با ۲۴ محرم ۱۳۴۱ و ۱۶ سپتامبر ۱۹۲۲
ورود امان‌اله جهانبانی به تبریز

 

امان اله جهانبانی

سپهبد نصرت‌اله جهانبانی ـ که بعد از انتهار پدرش به امان‌اله جهانبانی شهرت یافت ـ به عنوان فرمانده قوای آذربایجان و رئیس ارکان حزب قشون وارد تبریز شد.

وی در سال ۱۲۷۴ هجری‌شمسی به دنیا آمد.

نصرت‌اله فرزند امان‌اله میرزا ضیاءالدوله نوه سیف‌اله میرزا چهل و دومین پسر فتحعلی شاه قاجار که پس از انتحار پدر امان‌اله خوانده شد. امان‌اله را از ۱۰ سالگی جهت تحصیلات مقدماتی و عالی به مدارس نظام روسیه فرستادند. پس از بازگشت با درجه یاوری در قزاقخانه مشغول خدمت شد. چندی ریاست قسمت توپخانه آتریاد کرمانشاه را برعهده داشت. در همان آتریاد سرهنگ رضاخان فرمانده قسمت پیاده بود. امان‌اله مقارن کودتای اسفند ۱۲۹۹ درجه سرهنگی داشت.

پس از تشکیل قشون متحدالشکل امان‌اله به ریاست ارکان حرب قشون برگزیده شد. وی فرمانده قوای اعزامی به آذربایجان جهت دفع خطر اسماعیل آقا بود که با کسب پیروزی در نبرد شکریازی قلعه چهریق را به تصرف قوای دولتی درآورد و نشان ذوالفقار گرفت. در خرداد ۱۳۰۲ سرپرست ۵۰ نفر دانشجویی بود که برای تحصیل نظام به اروپا اعزام شدند و دوره ژنرالی را آنجا طی کرد. در اوایل ۱۳۰۵ در معیت رضاشاه به خراسان سفر نمود و پس از خلع درجه و برکناری جان محمدخان فرمانده لشکر شرق شد. در ۱۳۰۶ با حفظ سمت به بلوچستان رفت و در چند زدوخورد به آن منطقه امنیت بخشید و درجه امیرلشکری گرفت. چندی هم ریاست بازرسی ارتش را سرپرستی می‌کرد. در ۱۳۱۴ رئیس دانشگاه جنگ شد و در اسفند همان سال به ریاست اداره کل صنایع و معادن رسید.

در نیمه‌های سال ۱۳۱۶ پس از یک شرفیابی به دلایل نامعلومی مورد غضب رضاشاه قرار گرفت. لاجرم از ریاست صنایع و معادن برکنار شد و چندی در زندان دژبان و بعد در زندان قصر حبس بود. سرانجام پس از یک سال با خلع درجه و اخراج از ارتش از زندان آزاد شد ولی تحت نظر پلیس بود.

وی در مجموع ۵ دوره به عنوان نماینده مردم در مجلس سنا حضور یافت و سرانجام در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی درگذشت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه