خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۲۴ اسفند ۱۳۴۵ ـ درگذشت میرزا عباسقلی صادق‌پور وجدی
1410 بازدید

۲۴ اسفند ۱۳۴۵ ـ درگذشت میرزا عباسقلی صادق‌پور وجدی

چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۴۵
مصادف با ۳ ذیحجه ۱۳۸۶ و ۱۵ مارس ۱۹۶۷
درگذشت میرزا عباسقلی صادق‌پور وجدی

عباسقلی صادق‌پور وجدی

میرزا عباسقلی صادق‌پور وجدی معروف به واعظ چرندابی ـ خطیب نام‌آشنای آذربایجان و مؤسس مدرسه ارشاد ـ در تبریز چشم از جهان فروبست و پس از تشییع باشکوه در آرامستان امامیه به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۲۷۶ هجری‌شمسی در محله چرنداب متولد شد. پس از طی دوره طفولیت به فراگیری علوم دینی پرداخت و در سن ۱۶ سالگی با پدرش به سفر حج مشرف شد و بعد از بازگشت، تحصیلات خود را ادامه داده و سطوح مختلف را نزد اساتید برجسته فراگرفت.
در کنار درس و بحث به تدریس علوم حوزوی مشغول شد و در سن ۲۱ سالگی مدرسه ارشاد را به سبک جدید در محله راسته کوچه تأسیس نمود و مورد تجلیل اصحاب فرهنگی شهر قرار گرفت. همچنین از روزهای نخست طلبگی خود به فکر تشکیل کتابخانه شخصی افتاد و توانست با تلاش فراوان کتابخانه مهمی تشکیل دهد که در نوع خود بی‌نظیر بود و بالغ بر ۱۰ هزار جلد کتاب داشت.
صادق‌پور از سال ۱۲۹۹ هجری‌شمسی وارد دنیای خطابه شد و در مدت کوتاهی استعداد خود را ثابت نمود به طوری که در اغلب مجالس مهم شهر به سخنرانی می‌پرداخت.
اندیشه پویای وی در تألیف و تدوین کتابهای ارزشمند باعث گردید در عرصه‌های مختلف علمی با بسیاری از اندیشمندان بزرگ اسلامی ارتباط برقرار سازد. از آثار مهم وی می‌توان به کتابهای زیر اشاره کرد:
شرح نهج‌البلاغه (۴جلد)، مقدمه و تعلیقه بر عظمت حسین‌بن‌علی(ع)، زندگانی محمد(ص)، مقدمه و تعلیقه بر اسلام و هیئت، تعلیقه بر رساله ذوالقرنین سدیاجوج و ماجوج، و ترجمه تاریخ قرآن کریم.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه