گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۲۴ اسفند ۱۳۱۶ ـ تولد عباس علوی
1315 بازدید

۲۴ اسفند ۱۳۱۶ ـ تولد عباس علوی

سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۱۶
مصادف با ۱۳ محرم ۱۳۵۷ و ۱۵ مارس ۱۹۳۸
تولد عباس عباس علویعلوی

عباس علوی ـ از پیشروان دانش پزشکی هسته‌ای و رئیس بخش پزشکی هسته‌ای دانشگاه پنسیلوانیا ـ در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش به تهران رفت و در دانشگاه علوم پزشکی تهران به تحصیل پرداخت. چندی بعد راهی آمریکا گردید و همزمان بورد طب داخلی و بورد پزشکی هسته‌ای را دریافت نمود و سپس موفق شد فلوشیپ پزشکی هسته‌ای و فلوشیپ خون‌شناسی را از دانشگاه پنسیلوانیا اخذ نماید.
علوی ضمن تحصیل دوره‌های متعدد پزشکی، در بیمارستان‌های آمریکا مشغول به کار شد و همزمان در دانشکده پزشکی پنسیلوانیا به تدریس پرداخت و پس از مدتی ریاست بخش پزشکی هسته‌ای بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا را برعهده گرفت.
از مسئولیت‌های مهم این دانشمند برجسته می‌توان ریاست مرکز پرتونگاری پوزیترون، عضویت برجسته گروه تحقیقاتی فدراسیون جهانی علوم اعصاب، عضویت انجمن پزشکی هسته‌ای اتریش، عضویت انجمن سرطان‌شناسی آمریکا و عضویت بنیاد تحقیقات سلامت دانشگاه علوم فیلادلفیا را برشمرد.
پروفسور علوی در سال ۱۹۹۹ میلادی به عنوان پزشک برتر آمریکا شناخته شد و در سال ۲۰۰۶ میلادی به عنوان استاد برجسته کالج پزشکی هسته‌ای در آمریکا انتخاب و معرفی گردید.
وی ۱۴ عنوان کتاب و بالغ بر ۵۰۰ مقاله علمی به زبان انگلیسی در کارنامه فعالیت‌های فرهنگی خود دارد و به همراه همسرش جین برادلی ـ سرطان‌شناس برجسته ـ یک بنیاد آموزشی و تحقیقاتی ایجاد و جایزه برتر علوی و برادلی در رشته سرطان‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا را پایه‌گذاری نمود.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه