عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۲۴ آذر ۱۳۶۴ ـ درگذشت حیبب ساهر
1610 بازدید

۲۴ آذر ۱۳۶۴ ـ درگذشت حیبب ساهر

یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۶۴
مصادف با ۲ ربیع‌الثانی ۱۴۰۶ و ۱۵ دسامبر ۱۹۸۵
درگذشت حیبب ساهر

حیبب ساهر

استاد حبیب ساهر ـ شاعر و نویسنده مبارز و مردمی آذربایجان ـ بعد از یک عمر مبارزه در راه استیلای حق و خدمت به خلق، چشم از جهان فروبست و در بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده شد.

نویسنده بزرگ آذربایجان و پدر شعر نو ترکی، اردیبهشت ماه ۱۲۸۲ در محله دوه‌چی به دنیا آمد. پدرش ـ میرقوام ـ در آشوب‌های داخلی شهر تبریز در روزهای پیروزی انقلاب مشروطیت در سنگر سرخاب کشته شد و ثروت قابل توجهی از وی باقی ماند که به واسطه لاابالی‌گری برادرش، همه دارایی از دست رفت و کودکی حبیب در فقر سپری شد.
وی پس از تحصیلات مکتبی و دبیرستان، در سال ۱۳۰۶ هجری‌شمسی به استانبول رفت و به کسب تحصیلات عالی پرداخت و ۶ سال بعد موفق به اخذ لیسانس جغرافیا شده، عازم باکو گردید و پس از مدتی به تهران رفت و به‌عنوان معلم در اداره معارف آن شهر به استخدام درآمد.
بعد از سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی و سقوط خفقان رضاشاهی، فعالیت‌های فرهنگی و ادبی فراوانی در ایران و بخصوص آذربایجان شروع شد، ساهر هم به نوبه خود فعالیت‌های ادبی خود را گسترش داده و تعدادی از کتاب‌های خود را منتشر کرد. در دوره حکومت پیشه‌وری در تبریز، حیبب ساهر کتاب‌های درسی را به ترکی نوشت و چون به خواسته فرقه عمل نکرده بود به اردبیل تبعید شد و سپس از آنجا به قزوین رفت و بعد از ۱۳ سال زندگی در آن شهر به تهران منتقل شده و تا پایان عمر در تهران زندگی کرد.
وی داستان‌نویس و شاعری توانا بود که آثاری به ۳ زبان ترکی، فارسی و فرانسوی از وی منتشر شده است. همزمان با میرزا تقی‌خان رفعت و قبل از ظهور نیما یوشیج، ساهر شعر نو فارسی سرود و سبک جدیدی را در شعر ترکی بنیان گذاشت و در واقع عنوان پدر شعر نو ترکی ایران را از آن خود کرد.
اکنون در دانشکده‌های ادبیات ترکیه و جمهوری آذربایجان، دانشجویان دوره‌های عالی ادبیات ترکی، برای فارغ‌التحصیل شدن، باید در کنار سایر دروس خود، درسی ۳ واحدی به نام ساهر شناسلیق را هم بگذرانند.
استاد حبیب ساهر ، جزء سی‌ام قرآن کریم، بخشی از غزلیات حافظ، ۶۰ رباعی اصیل و ناب از خیام، گلستان سعدی و بسیاری آثار دیگر را به‌صورت منظوم به زبان ترکی‌آذربایجانی ترجمه کرده است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه