آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آبان » ۲۴ آبان ۱۳۶۰ ـ درگذشت سید محمدحسین طباطبائی
1389 بازدید

۲۴ آبان ۱۳۶۰ ـ درگذشت سید محمدحسین طباطبائی

یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۶۰
مصادف با ۱۷ محرم ۱۴۰۲ و ۱۵ نوامبر ۱۹۸۱
درگذشت سید محمدحسین طباطبائی

سید محمدحسین طباطبائی

علامه سید محمدحسین طباطبائی ـ فیلسوف‌، مفسر و عارف بزرگ معاصر ـ پس از ۸۱ سال عمر پربار و سراسر برکت، به رحمت الهی رفت در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۲۸۲ هجری‌شمسی در تبریز چشم به جهان گشود. خاندان او همگی از رجال و بزرگان علم و دانش بودند. محمدحسین در ۵ سالگی مادر و در ۹ سالگی پدر خود را از دست داد. پس از درگذشت آنها‌، به همراه برادر کوچکترش محمدحسن (الهی طباطبائی)، تحت سرپرستی عمویش قرار گرفت و با حمایت وی در مکتب‌، مدرسه و نزد معلم خصوصی به فراگیری علم و دانش پرداخت‌.
ایشان تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رساند و قرآن کریم‌، گلستان‌، بوستان و دروس مقدماتی دیگر را فراگرفت و در ایام کودکی‌، در تعلیم خط و خوشنویسی هم به مهارت و استادی رسید. پس از آموزش تعلیمات ابتدایی، به فراگیری علوم اسلامی روی آورد و در ۲۰ سالگی به منظور تکمیل تحصیلات عازم حوزه علمیه نجف‌اشرف شد و در آنجا به تحصیل فقه و فلسفه اشتغال ورزید و به درجه اجتهاد رسید.
ایشان از مفاخر علمی جهان اسلام و یکی از پرکارترین نویسندگان معاصر است که آثار فراوانش شاهد این مدعا است‌. شخصیت‌های بزرگی همچون استاد مرتضی مطهری، شهید دکتر سید محمد حسینی بهشتی‌، شهید دکتر محمد مفتح‌، امام موسی‌صدر، محمدتقی مصباح یزدی‌، سید جلال‌الدین آشتیانی‌، حسین نوری همدانی‌، حسن حسن‌زاده آملی و عبداله جوادی آملی از شاگردان وی بودند.
بخشی از مهمترین آثار علامه به قرار زیر است:
المیزان فی تفسیر قرآن (۲۰ جلد)، اصول فلسفه (۵ جلد)، بدایه‌الحکمه، حاشیه بر اسفار ملاصدرا، حاشیه بر کفایه‌الاصول‌، شیعه در اسلام‌، علی و فلسفه الهی، قرآن در اسلام‌، مباحثات علمی علامه با پروفسور هانری کوربن‌، اصول فلسفه و روش رئالیسم، و نهایه‌الحکمه.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه