ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۲۲ دی ۱۳۹۷ ـ درگذشت سلیم نیساری
1603 بازدید

۲۲ دی ۱۳۹۷ ـ درگذشت سلیم نیساری

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
مصادف با ۵ جمادی الاول ۱۴۴۰ و ۱۲ ژانویه ۲۰۱۹
درگذشت سلیم نیساری

سلیم نیساری

سلیم نیساری ـ نویسنده، پژوهشگر، حافظ‌شناس، نسخه پژوه و استاد برجسته فلسفه و علوم تربیتی ـ در تبریز چشم از جهان فروبست.

این ادیب بزرگ در ۲۱ آذر ۱۲۹۹ در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی وارد دانشسرای تبریز شد و با رتبه اول از آن فارغ‌التحصیل و وارد دانشگاه تهران شد و به دنبال اتمام تحصیلات در رشته ادبیات فارسی، در سال ۱۳۲۹ هجری‌شمسی عازم اروپا و آمریکا شد و در دانشگاه لندن و ایندیانای آمریکا به ادامه تحصیل پرداخت.
وی در سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی به استخدام دبیرخانه مرکزی یونسکو در پاریس درآمد و به سمت رئیس اداره کمک‌های فنی یونسکو منصوب گردید. ۱۸ سال بعد به ایران بازگشت و در دانشکده علوم تربیتی به تدریس فلسفه، آموزش و پرورش، روش تدریس، گزارش نویسی و روش تحقیق مشغول شد و بعد از ۳۸ سال خدمت به بازنشستگی نائل گردید.
از سال ۱۳۳۹ هجری‌شمسی مدیریت مجله بنیاد فرهنگی را برعهده گرفت و ضمن آن آثار ارزشمندی را خلق نمود که به عنوان نمونه می‌توان به آموزش زبان و ادبیات در دانشگاه، آموزش شعر فارسی، بررسی پندهای فردوسی از دید فرهنگ ایرانی، پیوستگی هدف، برنامه و روش آموزش زبان و ادبیات فارسی، تدریس زبان فارسی در دبستان یا آموزش هنرهای زبان، خاطراتی از کلاس درس استاد ملک‌الشعرا بهار، دستور خط فارسی، غزلهای حافظ، تصحیح دیوان حافظ، کلیات روش تدریس، گروه‌بندی افعال فارسی، نقش معلم در برابر ارزشهای اخلاقی، نمونه‌هایی از آثار جاویدان شعر فارسی، یکسان کردن املای فارسی، تمبرهای ایران، Le but humain de Education، Mevlananin Mesnevi sinde pragmatic Egitimle، و Persian An Element of the Regional common culture اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه