دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۲۲ دی ۱۲۸۶ ـ تولد محسن هشترودی
1773 بازدید

۲۲ دی ۱۲۸۶ ـ تولد محسن هشترودی

دوشنبه ۲۲ دی ۱۲۸۶
مصادف با ۹ ذیحجه ۱۳۲۵ و ۱۳ ژانویه ۱۹۰۸
تولد محسن هشترودی

محسن هشترودی

محسن هشترودی ـ ریاضیدان، فیزیکدان، اندیشمند، ادیب، شاعر و هنرشناس برجسته کشور ـ در تبریز چشم به جهان گشود. بعد از اتمام تحصیلات دبستانی خود در زادگاهش، برای ادامه تحصیل وارد دارالفنون تهران شد.
چند سال در تهران به تحصیل پزشکی پرداخت تا این‌که در سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی به‌عنوان دانشجوی بورسیه دولتی برای تحصیل در رشته ریاضیات به کشور فرانسه اعزام شد و ۱۰ سال بعد با درجه کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه سوربون فارغ‌التحصیل شد و سپس با سرپرستی پروفسور الی‌کارتان در همان دانشگاه به پژوهش در زمینه هندسه دیفرانسیل پرداخت و در سال ۱۳۱۶ هجری‌شمسی، مدرک دکترای خود را در رشته ریاضیات دریافت کرد.
در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی پس از بازگشت به ایران، کرسی استادی دانشسرای‌عالی را دریافت کرد و در سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی، به مقام ریاست دانشگاه تبریز رسید، و ۶ سال بعد به‌عنوان رئیس دانشکده علوم دانشگاه تهران انتخاب گردید.
تخصص پروفسور هشترودی در زمینه هندسه دیفرانسیل بود و از تألیفات ایشان می‌توان از جهان اندیشه و هنر، دانش و هنر، نظریه اعداد، سیر اندیشه بشر، از مکانیک کلاسیک تا مکانیک کرانتیک، و مجموعه شعر سایه‌ها نام برد.
وی یکی از ۲۰۰ دانشمند برجسته جهان بود که بالغ بر ۱۰۰ نشان علمی از دانشگاه‌های معتبر جهان دریافت کرده و عنوان استادی ممتاز دانشگاه تهران را از آن خود نمود و سرانجام روز ۱۳ شهریور ماه ۱۳۵۵ در تهران چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه