برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۲۲ آذر ۱۳۰۲ ـ تولد محمدتقی زهتابی
1718 بازدید

۲۲ آذر ۱۳۰۲ ـ تولد محمدتقی زهتابی

جمعه ۲۲ آذر ۱۳۰۲
مصادف با ۵ جمادی‌الاول ۱۳۴۲ و ۱۴ دسامبر ۱۹۲۳
تولد محمدتقی زهتابی

محمدتقی زهتابی

محمدتقی زهتابی ـ ادیب، شاعر و نویسنده برجسته آذربایجان ـ در شبستر به دنیا آمد. در شهریور ۱۳۱۷ زمانی که ۱۵ سال سن داشت، به تبریز آمد و نزد برادر بزرگترش سکونت گزید.
در این شهر وارد دبیرستان فیوضات و سپس دانشسرای پسران شد و در نهایت از دبیرستان فردوسی دیپلم گرفت و ضمن آنکه زبان‌های فرانسوی و عربی را فرا می‌گرفت و در نشریات محلی، مقاله و شعر می‌نوشت، به مدت ۲ سال در مدارس رشدیه و ادب به تدریس پرداخت.
وی در سال ۱۳۲۵ هجری‌شمسی، همزمان با تأسیس دانشگاه تبریز، با اولین گروه دانشجویان، وارد دانشکده ادبیات شد ولی با بسته شدن دانشگاه تبریز، به تهران و سپس شوروی رفت تا تحصیل را ادامه دهد اما آنجا نیز دستگیر و مدت ۲ سال زندانی شد و بعد از آن به شهر دوشنبه تبعید گردید.
زهتابی با تمام این احوال فردی خستگی ناپذیر بود و پس از مدتی به باکو رفته و در رشته زبان و ادبیات ترکی، به ادامه تحصیل پرداخت و ضمن آنکه همزمان در دانشکده شرق‌شناسی باکو به تدریس زبان عربی مشغول بود، سرانجام در سال ۱۳۴۸ هجری‌شمسی موفق به اخذ درجه دکترا شد و به واسطه پدید آوردن آثار فراوان و ارزشمند علمی، از دانشگاه بغداد به لقب پروفسوری ملقب گردید.
سرانجام در تیرماه ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و ضمن ایجاد کرسی زبان و ادبیات ترکی‌آذربایجانی در دانشگاه تبریز، به تدریس زبان‌های ترکی و عربی مشغول شد اما به دلیل فعالیت‌های سیاسی، دستگیر و به ۴ سال زندان محکوم گردید تا اینکه سرانجام در ۳ دی ۱۳۷۷ به دیار باقی شتافت. از آثار این استاد زبان و ادبیات ترکی می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:
ماهنامه اتحاد یولو، پروانه‌نین سرگذشتی، باغبان ائل اوغلو، چریک افسانه‌سی، بذ قالاسیندا، بختی یاتمیش، ارک هفته‌لییی، هستی نسیم، جنایات ۲۵۰۰ ساله شاهان، آیا زبان فارسی به زبان ملل دیگر ایران برتریت دارد؟، قواعد الفارسیه، معاصر آذری ادبی دیلی، قوی اولسون اون، تاریخ دیرین ترکان ایران، وشاهین زنجیرده.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه