آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۲۱ اسفند ۱۳۴۱ ـ درگذشت حسین طاهرزاده بهزاد
1626 بازدید

۲۱ اسفند ۱۳۴۱ ـ درگذشت حسین طاهرزاده بهزاد

سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۴۱
مصادف با ۱۶ شوال ۱۳۸۲ و ۱۲ مارس ۱۹۶۳
درگذشت حسین طاهرزاده بهزاد

حسین طاهرزاده بهزاد ـ مینیاتوریست، طراح و استاد برجسته تذهیب ـ بر اثر بیماری قلبی در استانبول درگذشت و طبق وصیتش در امامزاده قاسم تهران به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۲۶۶ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. از سنین کودکی جوهره وجودش با هنر مأنوس شد و در حوزه نقاشی به فعالیت پرداخت. پس از چندی برای کسب علم و هنر عازم استانبول شد و در آکادمی هنرهای زیبا به فراگیری نقاشی نزد اساتید ایتالیایی و عثمانی پرداخت و بلافاصله در استانبول به عنوان معلم میناتور و تذهیب منصوب و شروع به کار کرد و مدتی بعد وارد مدرسه قالی‌بافی ترکیه شد و مشغول تدریس گردید.
محمدحسین میرزا ـ ولیعهد احمد شاه قاجار ـ که در استانبول شیفته آثار هنری وی شده بود، ضمن اعطای لقب مزین‌السلطان از وی دعوت نمود تا به ایران بازگردد. طاهرزاده نیز در سال ۱۳۰۸ هجری‌شمسی به تهران مراجعه نمود و موزه هنرهای ملی ایران را تأسیس کرد و چند سال در تهیه تابلوها و تزئینات کاخ مرمر و کاخ‌های دیگر سلطنتی فعالیت نمود.
در سال ۱۳۳۳ هجری‌شمسی از طرف وزارت فرهنگ ترکیه به عنوان استاد آکادمی هنرهای زیبای استانبول به همکاری دعوت و سرانجام در همان شهر درگذشت.
مقالات هنری، تابلوهای مینیاتور، آبرنگ، رنگ و روغن، تذهیب نقشه‌های قالی و کاشیکاری‌های باقی‌مانده از استاد طاهرزاده بهزاد از رقم ۴۰۰ فراتر رفته و از همین رو در دنیای هنر جایگاه ویژه‌ای برای خود کسب نموده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه