به عهد و پیمان خود وفا کنید (قران کریم)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۲۱ اسفند ۱۳۱۶ ـ تولد فرهاد فخرالدینی
1643 بازدید

۲۱ اسفند ۱۳۱۶ ـ تولد فرهاد فخرالدینی

شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۱۶
مصادف با ۱۰ محرم ۱۳۵۷ و ۱۲ مارس ۱۹۳۸
تولد فرهاد فخرالدینی

فرهاد فخرالدینی

فرهاد فخرالدینی ـ موسیقیدان نامدار کشور و رهبر ارکستر ملی ایران ـ در تبریز متولد شد. پدرش از شعرای بنام آذربایجان بود و اشعارش با تخلص محزون منتشر می‌شد.
وی از سن ۵ سالگی به آموختن موسیقی علاقه پیدا کرد و پس از اتمام دوره تحصیلات مقدماتی، در سال ۱۳۳۹ هجری‌شمسی وارد هنرستان موسیقی شد و مدت ۵ سال به فراگیری موسیقی مشغول گردید و همزمان با تحصیل، به تدریس در هنرستان موسیقی پرداخت.
هنگام حضور در هنرستان موسیقی، مسئولیت کتابخانه، صداخانه، و برنامه‌های هنری هنرستان به وی سپرده شد و پس از مدتی به عضویت شورای فنی هنرستان ـ هنرکده موسیقی ملی ـ منصوب گردید.
فخرالدینی از سال ۱۳۴۴ هجری‌شمسی همکاری خود را با رادیو ایران آغاز کرد و در ارکستر گلها به نوازندگی ویولن مشغول گردید تا اینکه با ادغام ارکسترهای رادیو، شکل‌گیری ارکستر بزرگ رادیو تلویزیون اتفاق افتاد و رهبری آن از سال ۱۳۵۲ هجری‌شمسی به فخرالدینی سپرده شد و مدت ۶ سال ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۵۸ هجری‌شمسی به خواسته خود کناره‌گیری کرد.
وی در سال ۱۳۷۷ هجری‌شمسی ارکستر موسیقی ملی را تشکیل داد و کنسرت‌های متعددی در ایران و کشورهای خارجی از جمله سوئیس، کویت و چین اجرا نمود.
این هنرمند بزرگ و موسیقیدان برجسته کشور، ضمن رهبری ارکستر، آثار ارزشمندی خلق کرده که از مهمترین آنها می‌توان موسیقی متن فیلم مسافر ری و سریال‌های امام علی(ع)، کیف انگلیسی، سربداران، روزی روزگاری، و زندگی زنده‌یاد شهریار را نام برد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه