عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۲۱ آذر ۱۲۹۹ ـ تولد علی وکیلی
1404 بازدید

۲۱ آذر ۱۲۹۹ ـ تولد علی وکیلی

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۲۹۹
مصادف با ۳۰ ربیع‌الاول ۱۳۳۹ و ۱۲ دسامبر ۱۹۲۰
تولد علی وکیلی

علی وکیلی

علی وکیلی ـ ادیب، نویسنده، پژوهشگر، نسخه‌شناس و رئیس اداره کمک‌های فنی یونسکو ـ به سال ۱۲۶۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، به تهران رفت و چندی بعد عازم فرانسه گردید و به مطالعات اقتصادی پرداخت.
زمانی که سینما سولی در سال ۱۲۷۹ هجری‌شمسی به دست کاتولیک‌ها در تبریز بنا شد، تنها ۵ سال از اختراع سینما توسط برادران لومیر می‌گذشت و این در حالی بود که اولین سینمای تهران ۲۶ سال بعد در تهران به دست علی وکیلی تأسیس گردید که به گراند سینما شهرت یافت. ۴ سال پس از آن اولین نشریه سینمایی ایران نیز به دست وی انتشار یافت و مورد اقبال عمومی واقع گردید. این بازرگان و تجارت‌پیشه خوش‌فکر، با استقبال عمومی از سینما، به فکر تأسیس سینمایی دیگر افتاد و سینما سپه را در تهران راه‌اندازی نمود و چندی بعد سینمای ویژه بانوان را بنیان نهاد.
وی از دوره نهم مجلس شورای ملی از طرف مردم تهران صاحب کرسی نمایندگی شد و توانست تا دور دوازدهم در مجلس حضور داشته باشد و بعد از آن نیز در دوره پانزدهم در مجلس حاضر شد تا اینکه در سال ۱۳۲۵ هجری‌شمسی به‌عنوان یکی از رهبران حزب دموکرات مطرح گردید و ۳ سال بعد با عنوان سناتور تهران به مجلس سنا راه یافت و توانست ۴ دوره عضویت خود را تداوم ببخشد.
وکیلی بعد از مجلس سنا، ۳ دوره ریاست اتاق بازرگانی و تجارت تهران را برعهده گرفت و همزمان مؤسسه اعتباری دانشگاه را تأسیس کرد.
درگذشت وی به سال ۱۳۴۶ هجری‌شمسی در تهران اتفاق افتاده است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه