هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۲۰ دی ۱۲۶۲ ـ تولد حسین کاظم‌زاده
1364 بازدید

۲۰ دی ۱۲۶۲ ـ تولد حسین کاظم‌زاده

پنجشنبه ۲۰ دی ۱۲۶۲
مصادف با ۱۱ ربیع‌الاول ۱۳۰۱ و ۱۰ ژانویه ۱۸۸۴
تولد حسین کاظم‌زاده

حسین کاظم‌زاده

حسین کاظم‌زاده معروف به ایرانشهر ـ نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار ـ در سال ۱۲۶۲ هجری‌شمسی در محله مقصودیه به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، عازم قفقاز و استانبول شد تا به تحصیلات خود ادامه دهد و مدت ۴ سال در ترکیه به انتشار مجله ایرانشهر پرداخت و سپس عازم اروپا شد و در مدرسه عالی اجتماعی پاریس، فن روزنامه‌نگاری را فراگرفت و به کمک علامه محمد قزوینی، انجمن مصاحبات علمی و ادبی ایرانیان پاریس را بنیانگذاری نمود.
وی مدتی در دانشگاه کمبریج انگلستان به‌عنوان معاون ادوارد براون به تدریس زبان و ادبیات فارسی مشغول شد و مدت ۱۹ سال در آلمان ماند و سپس به سوئیس مهاجرت کرد و آن‌جا اقدام به تأسیس یک مکتب عرفان باطنی نمود و طرفداران بسیاری جمع کرد.
ایرانشهر به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و عربی تسلط کامل داشت و به این زبان‌ها اشعار فراوانی سروده است.
از تألیفات وی می‌توان به اصول اساسی فن تربیت، راه نو در سیر نژاد نو، راه نو در تعلیم وتربیت، رهبر نژاد نو، شرح زندگانی پیامبر اسلام، اسرار هبوط آدم و حوا و قصه بهشت و کیمیای حقیقی، مناجات باطنی، در جستجوی خوشبختی، تجلیات روح ایرانی، سفرنامه مکه، زبان آموز، شرح حال و آثار مولوی، رساله‌ای در باب منشاء قوم سیاق در ایران، و شرح زندگانی زرتشت اشاره کرد.
سرانجام روز یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۴۰ زمانی که در سوئیس به سر می‌برد، شمع عمر ۷۸ ساله این اندیشمند بزرگ خاموش شد و روحش به دیار باقی شتافت و جسم آرامش در غربت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه