سعی کنید اشتباهات دیگران را ببخشید، حس انتقام انرژی منفی دارد.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » بهمن » ۲۰ بهمن ۱۲۹۹ ـ میرزا فضلعلی مولوی
1307 بازدید

۲۰ بهمن ۱۲۹۹ ـ میرزا فضلعلی مولوی

چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۲۹۹
مصادف با ۳۰ جمادی‌الثانی ۱۳۳۹ و ۹ فوریه ۱۹۲۱
درگذشت میرزا فضلعلی مولوی تبریزی

میرزا فضلعلی مولوی

میرزا فضلعلی مولوی ـ عالم، فقیه، ادیب و شاعر برجسته تبریزی ـ در سال ۱۲۹۶ هجری‌شمسی برای معالجه به اروپا رفت اما اقامت طولانی وی مفید واقع نشد و در آلمان درگذشت و در گورستان مسلمانان برلین آن‌جا به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۲۵۰ هجری‌شمسی در محله چرنداب متولد شد. در تبریز به تحصیل مقدمات، صرف و نحو، معانی، بیان، بدیع، عروض و قافیه، تجوید، قرائت، حساب و نجوم پرداخت و سپس فقه و اصول را فراگرفت.
وی برای تکمیل تحصیلات خود به عتبات‌عالیات سفر کرد و در محضر علمای بنام وقت حاضر شد و سرانجام به دریافت اجازه اجتهاد نائل گردید و در سال ۱۲۶۸ هجری‌شمسی به تبریز بازگشت و به تدریس فقه، اصول و تفسیر پرداخت و چندی بعد از طرف مردم تبریز به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب شد.
مولوی به سرودن شعر نیز پرداخته و صفا تلخص می‌نمود. همچنین آثار برجسته‌ای به رشته تحریر درآورده که از آن جمله می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:
ریاض‌الازهار (۳ جلد)، احکام الاراضی الخراجیه، استصحاب، حاشیه بر ریاض المسائل، حدایق العارفین، شرح قصیده عینیه، مصباح الهدی فی حقیقه التقیه و البداء، کلید دانش، سفرنامه، دیوان اشعار عربی و فارسی، و قصیده لامیه السفر.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه