شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۲۰ اسفند ۱۳۲۴ ـ کشته شدن احمد کسروی
1962 بازدید

۲۰ اسفند ۱۳۲۴ ـ کشته شدن احمد کسروی

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۲۴
مصادف با ۷ ربیع‌الثانی ۱۳۶۵ و ۱۱ مارس ۱۹۴۶
کشته شدن احمد کسروی

احمد کسروی

از اواخر سال ۱۳۲۰ هجری‌ شمسی ، احمد کسروی برخی از تندترین آثارش را در زمینه نکوهش روحانیت ، مبانی شیعی‌ گری ، صوفی‌ گری ، و بهایی‌ گری به رشته تحریر درآورد.
او بر این باور بود که رنسانس اسلام سیاسی و کوشش برای برقراری قوانین شریعت ، در ضدیت با ارزش‌های مدرن و نهادهای برآمده بر انقلاب مشروطه می‌باشد.
کسروی در کاخ دادگستری ، منتظر تشکیل جلسه دادگاه بود که در ساعت‌های اولیه روز ، گروه فدائیان اسلام به رهبری برادران امامی به جلسه دادگاه وارد شده و وی را همراه با منشی‌اش ـ سید محمد تقی حدادپور ـ به‌ صورت وحشیانه کشتند.
بعضی از ضاربین هرگز متهم نشدند ، آنهایی هم که دستگیر شدند ادعای دفاع از خود نموده و کسروی را متهم کردند.
جسد قربانیان ، که پوشیده از زخم‌های عمیقی بود ، بدون کالبدشکافی در غروب همان روز ، توسط بستگان کسروی به آرامستان ظهیرالدوله تهران منتقل شد . اما سرپرست صوفی آرامستان از دادن اجازه برای دفن آنها به‌خاطر افکار و اعمال ضدصوفیانه کسروی خودداری کرد . سپس جنازه‌ها برای دفن به محوطه تپه پایکوه امامزاده صالح برده و به خاک سپرده شد.

برچسب ها :

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. درود بر شما ؛ چرا از نوه دختری آن مرحوم ( پسر مرحومه خانم حمیده ملک ) بنام دکتر هوتن کیان ، [وکیل دادگستری و فعال بین المللی حقوق بشر ] مطلبی منتشر نمی فرمائید . با مهر

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه