آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۲۰ آذر ۱۳۷۴ ـ درگذشت آیت‌الله قاروبی تبریزی
1705 بازدید

۲۰ آذر ۱۳۷۴ ـ درگذشت آیت‌الله قاروبی تبریزی

دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۷۴
مصادف با ۱۸ رجب ۱۴۱۶ و ۱۱ دسامبر ۱۹۹۵
درگذشت آیت‌الله قاروبی تبریزی

قاروبی تبریزی

آیت‌الله میرزا کاظم قاروبی تبریزی ـ از علما و عرفای بنام آذربایجان ـ پس از عمری تلاش علمی، تدریس و تربیت شاگردان فراوان، در پى یک بیمارى طولانى در سن ۷۵ سالگی دارفانی را وداع گفت و پس از اقامه نماز به امامت آیت‌الله سید تقى قمى، در جوار رحمت الهی آرام گرفت و پیکر مطهرش در میان حزن و اندوه ارادتمندان تشییع و در آرامستان ابوحسین قم به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۳۰۰ هجری‌شمسی در محله دوه‌چی متولد شد. دوران کودکی را تحت تربیت والدین خود که در رعایت تقوا و حدود شرع، دقت لازم را می‌نمودند، رشد یافت و چون از هوش و استعداد بالایی برخوردار بود، تحصیلات کلاسیک را تا کلاس نهم ادامه داد و در سطح کشور به‌عنوان دانش‌آموز نمونه شناخته شد. آن‌گاه با بورسیه دولتی برای ادامه تحصیل در اروپا انتخاب گردید.
ایشان جهت اعزام به خارج از کشور، مشغول فراگرفتن زبان فرانسه بود که با راهنمایی یکی از علمای تبریز، تغییر نظر داده و به تحصیل علوم دینی روی آورد.
ایشان حدود ۳ دهه در نجف‌اشرف اقامت داشت و از همان سنین جوانی به درجه اجتهاد دست یافت.
اوج دانش وی، فقه بود و بیش از ۴۰ سال به تدریس آن پرداخت، اما در همه علوم رایج نظیر فقه، اصول، حدیث، رجال، تفسیر، تاریخ، ادبیات، ریاضیات، هیئت، هندسه، کلام، فلسفه و منطق تسلط فراوان داشت و به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی نیز آشنایی داشت.
وی در سال ۱۳۵۰ هجری‌شمسی با کوله‌باری از دانش و تقوا به ایران بازگشت. پس از توقفی کوتاه در تبریز، به حوزه علمیه قم رفت و تا آخر عمر آنجا ماندگار شد.
از آثار قلمی وی در علوم مختلف می‌توان به شرح عروه‌الوثقی (۱۵۰ جلد)، القواعد الفقهیه (۵۰ جلد)، تطبیقات الوسایل (۲۰ جلد)، الاصول الجدیده (۱۰ جلد)، الفقه المیسر، و شرح اسفار اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه