ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » بهمن » ۲ بهمن ۱۲۹۴ ـ تولد میرزا جعفر اشراقی
1240 بازدید

۲ بهمن ۱۲۹۴ ـ تولد میرزا جعفر اشراقی

یکشنبه ۲ بهمن ۱۲۹۴
مصادف با ۱۷ ربیع‌الاول ۱۳۳۴ و ۲۳ ژانویه ۱۹۱۶
تولد میرزا جعفر اشراقی

جعفر اشراقی

آیت‌الله میرزا جعفر افروغ ـ عالم، مبارز و نویسنده توانمند آذربایجان ـ معروف به جعفر اشراقی در محله نوبر متولد شد. مقدمات و سطوح حوزه را در محضر اساتید برجسته تبریز فراگرفت و برای تکمیل علم و فضیلت به شهر مقدس قم رفت و در کلاس علمای برجسته حاضر شد. مدت ۲۲ سال در آن شهر به تحصیل دانش و کمالات پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۳۴ هجری‌شمسی پس از کسب درجه اجتهاد به زادگاهش بازگشت و به تدریس، اقامه نماز جماعت و انجام وظایف تبلیغی و دینی پرداخت.
وی در اولین جرقه‌های انقلاب، همراه با علمای تبریز به میدان آمد و در پیشبرد اهداف مقدس انقلاب کوشید تا اینکه در دوران پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی از طرف مردم تبریز به مجلس خبرگان قانون اساسی برگزیده شد.
این عالم برجسته ضمن فعالیت‌های اجتماعی در حوزه تألیف نیز از علمای توانگر بود و کتابهای ارزشمند کشکول، تقریرات درس فقه آیت‌الله سید محمد حجت، دیوان اشعار فارسی، و دیوان عربی را به رشته تحریر درآورد.
این مجاهد وارسته در جریان تخریب ارک علیشاه، از کسانی بود که با این عمل به مخالفت برخاست اما از سوی عده‌ای تحت فشار قرار گرفت و مجبور به خانه‌نشینی شد و سرانجام در سال ۱۳۷۹ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست و در شهر مقدس قم در جوار حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه