هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۱۹ دی ۱۳۹۳ ـ درگذشت احمد رسول‌زاده
1339 بازدید

۱۹ دی ۱۳۹۳ ـ درگذشت احمد رسول‌زاده

جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۳
مصادف با ۱۸ ربیع‌الاول ۱۴۳۶ و ۹ ژانویه ۲۰۱۵
درگذشت احمد رسول‌زاده

احمد رسول‌زاده

احمد رسول‌زاده ـ دوبلور برجسته کشور و صداپیشه نقش حمزه در فیلم محمد رسوال‌الله ـ که به دلیل بیماری در بیمارستان ایرانمهر تهران بستری بود، دارفانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان آرامستان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

وی روز ۱۵ دی ۱۳۰۹ در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی وارد مدرسه دارالفنون شد و از همان دوران، دنیای تئاتر را همسو با جریان زندگی انتخاب کرد و از سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی به طور حرفه‌ای در استودیو سانترال به کار صداپیشگی پرداخت.
صدای وی در طول ۶۰ سال عمر حرفه‌ای خود به عنوان آرامش بخش گوش شنوندگان، از محبوبیت و معروفیت خاصی برخوردار شده بود و در این دوران، مدیریت دوبلاژ و صداگذاری فیلم‌های زیادی را برعهده داشت و صدای چهره‌های مختلفی را ادا ‌کرد و از دهه ۴۰ بجای استاد رفیع حالتی و سپس اساتید برجسته سینما همچون محمدعلی کشاورز و جمشید مشایخی ایفای صدا نمود.
رسول‌زاده که از اساتید طراز اول دوبلاژ بود، نقش‌های صوتی بسیار مهمی داشته است که از مهمترین آنها می‌توان به صدای دائی‌جان سرهنگ در سریال دائی جان ناپلئون و صدای عمرمختار با بازی آنتونی کوئین اشاره کرد.
این دوبلور پیشکسوت علاوه بر کار اصلی خود، در برنامه‌های مستند متنوعی نیز به گویندگی پرداخته است که مجموعه مستند حیات وحش ایران از جمله آنها به شمار می‌رود.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه