اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » مرداد » ۱۸ مرداد ۱۳۵۸ ـ مجازات رئیس ساواک آذربایجان
4028 بازدید

۱۸ مرداد ۱۳۵۸ ـ مجازات رئیس ساواک آذربایجان

پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۵۸
مصادف با ۱۵ رمضان ۱۳۹۹ و  ۹ اوت ۱۹۷۹
مجازات رئیس ساواک آذربایجان

یحیی لیقوانی در سال ۱۳۵۲ هجری‌شمسی به عنوان رئیس ساواک آذربایجان شرقی منصوب شد و در جریان اعتصاب‌های دانشگاه تبریز با بی‌رحمی تمام به فعالیت‌های امنیتی و آزار مردم پرداخت. وی در جریان قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ تبریز، به علت سهل‌انگاری و کوتاهی از سوی رؤسای خود، محکوم گردید و با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی دستگیر و بعد از محاکمه در دادگاه انقلاب اسلامی تبریز، به دار آویخته شد.

لیقوانی در سال ۱۲۹۹ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اخذ گواهینامه سوم متوسطه، در مهرماه ۱۳۱۷ وارد آموزشگاه ستوانی ارتش شد و پس از پایان دوران آموزش، به خدمت ارتش درآمد. در سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی، با درجه سرهنگ دومی، مأمور خدمت در ساواک شد و ۶ سال بعد کاملاً به ساواک منتقل گردید. پس از مدتی به ریاست اداره یکم عملیات و بررسی هدف‌های اطلاعاتی منصوب شد و به زودی معاونت اداره کل سوم را برعهده گرفت. در مردادماه ۱۳۴۶ به ریاست ساواک کردستان و ۶ سال بعد به ریاست ساواک آذربایجان‌شرقی منصوب گردید.
وی در سرکوب تظاهرات دانشجویان دانشگاه تبریز ـ در سال ۱۳۵۴ هجری‌شمسی ـ نقش عمده‌ای داشت و در جریان قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ مردم تبریز، به علت کوتاهی در خدمت، به تنزل درجه محکوم شد. در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ریاست ساواک استان لرستان را برعهده گرفت و بعد از پیروزی انقلاب، دستگیر و پس از محاکمه، اعدام شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه