آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » شهریور » ۱۸ شهریور ۱۳۸۸ ـ درگذشت تاج‌زمان دانش
1443 بازدید

۱۸ شهریور ۱۳۸۸ ـ درگذشت تاج‌زمان دانش

چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸۸
مصادف با ۱۹ رمضان ۱۴۳۰ و ۹ سپتامبر ۲۰۰۹
درگذشت تاج‌زمان دانش

تاج‌زمان دانش

تاج‌زمان دانش ـ حقوقدان، نویسنده و پژوهشگر برجسته کشور ـ پس از ۸۳ سال عمر ارزشمند در تهران چشم از جهان فروبست و پس از تشییع در قطعه ۲۵۵ آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در مدارس زادگاهش فراگرفت و در دانشسرای مقدماتی به آموختن زبانهای انگلیسی و فرانسوی پرداخت. پس از اتمام دوران تحصیل به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و به کار آموزگاری مشغول شد اما چندی بعد به دلیل مخالفت‌های شوهرش از کار و تحصیل بازماند. سرانجام به دلیل علاقه وافر به علم‌اندوزی، زندگی زناشویی وی از هم پاشیده شد و متعاقب آن به همراه خانواده راهی تهران گردید، در رشته حقوق دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.
وی با بهره‌گیری از دانش اساتید برجسته، از دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی فارغ‌التحصیل و در سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی راهی فرانسه شد و ۵ سال بعد از دانشکده اکس دکترای علوم جنایی اخذ کرد. در سال ۱۳۴۴ هجری‌شمسی از دانشگاه نوشاتل سوئیس دکترای حقوق جزا گرفت و به ایران بازگشت. در ایران وارد دانشگاه پلیس شد و برای اولین بار توانست بندهای زندان اطفال و نوجوانان را از بزرگسالان جدا نماید و همچنین اولین کارگاههای آموزشی زندانها نیز به ابتکار وی شکل گرفت. این حقوقدان برجسته آثار متعددی خلق کرده است که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان به کتابهای زیر اشاره نمود:
کیفرشناسی، دادرسی اطفال در حقوق تطبیقی، اصول علم زندانها، کیفرشناسی و حقوق زندانیان، اطفال و جوانان بزهکار، مجرم کیست؟ جرم شناسی چیست؟، و معتاد کیست؟ مواد مخدر چیست؟.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه