آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۱۸ دی ۱۳۹۷ ـ درگذشت تقی توکلی
1690 بازدید

۱۸ دی ۱۳۹۷ ـ درگذشت تقی توکلی

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
مصادف با ۱ جمادی الاول ۱۴۴۰ و ۸ ژانویه ۲۰۱۹
درگذشت تقی توکلی

تقی توکلی

تقی توکلی ـ پدر صنعت نوین آذربایجان ـ در زادگاهش چشم از جهان فروبست.

وی روز ۱۰ دی ۱۳۱۰ در خاک پاک تبریز، قدم به عرصه حیات گذاشت و در دامان پدر تاجر پیشه‌اش تربیت یافت. در ۶ سالگی به مدارس قدیمی راه یافت و سپس در دبیرستان البرز تهران به تحصیل پرداخت. بعد از اخذ دیپلم، جهت تکمیل معلومات به آمریکا رفت و پس از ۵ سال تحصیل در رشته مهندسی مکانیک، از دانشگاه نبراسکای آمریکا فارغ‌التحصیل گردید و به وطن مراجعه نمود.
بیشتر مردم آذربایجان عمده کار ایشان را احداث کارخانه ماشین‌سازی تبریز می‌دانند که در سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی در منطقه غرب تبریز احداث شد اما اکثریت کارخانه‌های همجوار مانند نساجی، پمپ‌ایران، صانع (هاکسیران)، موتوژن، ایدم، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز، کمپرسورسازی، و شرکت گسترش صنایع ریلی، نیز از خدمات این مرد صنعت به‌شمار می‌روند.
وی از سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی به مدت ۹ سال، مدیرعامل کارخانه ماشین‌سازی تبریز بود ولی پس از وقوع جریان‌های انقلابی، از مسئولیت خود استعفا داد و اکنون با کوله‌باری از تجربه در کارخانه کبریت‌سازی توکلی مشغول به‌کار است.
او به همراه پدرش خدمات ارزنده‌ای در صنعت کشور انجام داده است که از میان آنها می‌توان به احداث کارخانه کبریت توکلی، راه‌اندازی اولین کارخانه برق خصوصی، احداث کارخانه نئوپان، احداث کارخانه فورمیکا سازی، و احداث کارخانه نئوپان روکش‌دار اشاره کرد که دستگاه‌های این کارخانه‌ها، از کشورهای آلمان‌شرقی، غربی و یوگسلاوی خریداری و مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
گفتنی است وی در سال ۱۳۸۵ هجری‌شمسی از طرف فرهنگستان علوم جمهوری‌اسلامی ایران، به عنوان مهندس برجسته کشور انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت.

این صنعتگر بزرگ و انسان وارسته در ۱۸ دیماه ۱۳۹۷ دنیای فانی را به سوی معبود خود ترک کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه