کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۱۶ آذر ۱۳۳۱ ـ درگذشت میرزا صادق خان صادق
1542 بازدید

۱۶ آذر ۱۳۳۱ ـ درگذشت میرزا صادق خان صادق

یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۳۱
مصادف با ۱۹ ربیع‌الاول ۱۳۷۲ و ۷ دسامبر ۱۹۵۲
درگذشت میرزا صادق خان صادق

میرزا صادق خان صادق

میرزا صادق‌خان صادق معروف به مستشارالدوله ـ رئیس مجلس شورای ملی ـ چشم از جهان فروبست.

وی در سال ۱۲۴۳ هجری‌شمسی در کوی خیابان تبریز متولد شد. تحصیلات مقدماتی را نزد پدرش فراگرفت و به آموختن زبان فرانسه مشغول گردید. در زادگاهش دوره متوسطه را سپری نمود و راهی استانبول شد. در مدرسه سلطانی آن شهر در رشته حقوق تحصیلات خود را ادامه داد و سپس در کنار پدرش که در سفارت کار می‌کرد مشغول به کار گردید.
وی در سال۱۲۷۰هجری‌شمسی به ایران بازگشت و ریاست دارالانشای وزارت عدلیه و تجارت را برعهده گرفت تا اینکه در دور اول مجلس شورای ملی به عنوان نماینده طبقه اعیان تبریز، وارد مجلس شد.
پس از به توپ بسته شدن مجلس، عده‌ای از نمایندگان منجمله مستشارالدوله دستگیر و روانه زندان شدند اما طولی نکشید وی آزاد و به عنوان منشی محمدعلی شاه منصوب گردید. بعد از فتح تهران یک کمیسیون ۶ نفره به نمایندگی از مجلس عالی، اداره امور کشور را به دست گرفت که صادق از اعضای آن کمیسیون بود. این کمیسیون در اولین اقدام خود محمدعلی شاه را از سلطنت برکنار و پسرش احمد شاه را جانشین وی اعلام کرد.
صادق خان در دوره دوم به عنوان نماینده وارد مجلس شد و چندی بعد به ریاست آن دست یافت و با آمدن ستارخان و باقرخان به تهران، شخصاً از جانب مجلس القاب سردار ملی و سالار ملی را به آنها اعطا نمود.
وی در سال ۱۲۸۹ هجری‌شمسی از نمایندگی کناره‌گیری کرد و به عنوان وزیر داخله معرفی شد. او به مخالفت با قرارداد ۱۹۱۹ پرداخت و به دست وثوق‌الدوله تبعید شد اما در کابینه سردار سپه به ریاست مجلس مؤسسان انتخاب گردید و چندی بعد با افتتاح مجلس سنا، به نمایندگی آن راه یافت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه