اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۱۵ دی ۱۳۰۹ ـ تولد احمد رسول‌زاده
1547 بازدید

۱۵ دی ۱۳۰۹ ـ تولد احمد رسول‌زاده

دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۰۹
مصادف با ۱۵ شعبان ۱۳۴۹ و ۵ ژانویه ۱۹۳۱
تولد احمد رسول‌زاده

احمد رسول‌زاده

احمد رسول‌زاده ـ دوبلور برجسته کشور و صداپیشه نقش حمزه در فیلم محمد رسوال‌اله ـ به سال ۱۳۰۹ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی وارد مدرسه دارالفنون شد و از همان دوران، دنیای تئاتر را همسو با جریان زندگی انتخاب کرد و از سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی به طور حرفه‌ای در استودیو سانترال به کار صداپیشگی پرداخت.
صدای وی در طول ۶۰ سال عمر حرفه‌ای خود به‌عنوان آرامش بخش گوش شنوندگان از محبوبیت و معروفیت خاصی برخوردار شده بود و در این دوران مدیریت دوبلاژ و صداگذاری فیلم‌های زیادی را برعهده داشت و بجای چهره‌های مختلفی صحبت می‌کرد. از دهه ۴۰ بجای استاد رفیع حالتی و سپس اساتید برجسته سینما همچون محمدعلی کشاورز و جمشید مشایخی ایفای صدا نمود.
رسول‌زاده که خود از اساتید طراز اول دوبلاژ بود، نقش‌های صوتی بسیار مهمی داشته است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به صدای دائی‌جان سرهنگ در سریال دائی جان ناپلئون و صدای عمرمختار با بازی آنتونی کوئین اشاره کرد.
این دوبلور پیشکسوت علاوه بر کار اصلی خود، در برنامه‌های مستند متنوعی نیز به گویندگی پرداخته است که مجموعه مستند حیات وحش ایران از جمله آنها به شمار می‌رود.
استاد رسول‌زاده که به دلیل بیماری در بیمارستان ایرانمهر تهران بستری بود، در دی‌ماه ۱۳۹۳ دارفانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه