تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » بهمن » ۱۴ بهمن ۱۳۸۱ ـ یحیی عدل
1543 بازدید

۱۴ بهمن ۱۳۸۱ ـ یحیی عدل

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۱
مصادف با ۱ ذیحجه ۱۴۲۳ و ۳ فوریه ۲۰۰۳
درگذشت یحیی عدل

یحیی عدل

پروفسور یحیی عدل ـ پدر علم نوین جراحی ایران ـ در سن ۹۴ سالگی چشم از جهان فروبست.

وی در سال ۱۲۸۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد و بعد از طی مدارس ابتدایی و متوسطه در ایران و گرفتن دیپلم فلسفه و ریاضی به پاریس رفت و در رشته پزشکی تحصیل نمود و پس از ۸ سال با دریافت دکترا و تخصص در جراحی عمومی، در بیمارستان‌های فرانسه به‌کار پرداخت تا اینکه در سن ۳۰ سالگی، موفق به اخذ درجه پروفسوری از دانشکده پزشکی دانشگاه پاریس گردید و به ایران بازگشت.
ایشان پس از مراجعت به ایران، در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و پس از مدتی ریاست بخش جراحی بیمارستان دولتی ابن‌سینا را برعهده گرفت و در مدت زمان کوتاهی به علت انجام اعمال جراحی‌های مهم، شهرت فراوانی یافت و او را جراح معجزه‌گر نامیدند.
عدل با سپردن تیغ جراحی به‌دست شاگردانش، ده‌ها جراح شایسته تربیت نمود به طوری که مکتب جراحی عدل به‌سرعت شکوفا شد و بدین ترتیب پروفسور عدل، به‌عنوان پدر جراحی ایران و بانی انجمن پزشکی ایران شناخته شد.
وی در طی ۶۰ سال جراحی، بیش از ۶۰ هزار عمل جراحی انجام داده بود و بی‌شک جراحی نوین و پیشرفت آن مرهون خدمات این ابرمرد تاریخ علم جراحی ایران می‌باشد.
پروفسور عدل به لحاظ ویژگی اخلاقی و علمی در جامعه پزشکی، همتایی نداشت و بسیاری از اساتید بزرگ امروز که به نوعی حکم پیشکسوت را در در دانشگاه‌های علوم پزشکی دارند، افتخار می‌کنند که روزی شاگرد پروفسور عدل بوده‌اند.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه