در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » اسفند » ۱۳ اسفند ۱۳۴۹ ـ درگذشت ابوالحسن اقبال‌آذر
1196 بازدید

۱۳ اسفند ۱۳۴۹ ـ درگذشت ابوالحسن اقبال‌آذر

پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۴۹
مصادف با ۶ محرم ۱۳۹۱ و ۴ مارس ۱۹۷۱
درگذشت ابوالحسن اقبال‌آذر

ابوالحسن اقبال‌آذر

ابوالحسن اقبال‌آذر معروف به اقبال‌السلطان ـ موسیقیدان، بنیانگذار مکتب تبریز در موسیقی و شهردار تبریز در دهه ۲۰ ـ به سال ۱۳۴۹ هجری‌شمسی در تبریز چشم از جهان فروبست و جسم بی‌روحش در خاک آرامستان وادی‌رحمت آرام گرفت.

اقبال‌آذر سال ۱۲۵۲ هجری‌شمسی در اطراف قزوین به دنیا آمد. از سن ۱۰ سالگی تعذیه‌خوانی را آغاز کرد و با قرآن کریم، گلستان و بوستان سعدی آشنا شد.
وی در جوانی همسرش را از دست داد و چون صاحب روحی لطیف و حساس بود، مجبور به ترک دیار شد و بدین ترتیب تبریز را برای سکونت انتخاب کرد. وقتی در تبریز ولیعهد صدای او را شنید، حیرت زده شد و دستور داد تا اقامت وی را برای همیشه در این شهر مهیا نمایند.
صدای بی‌نظیر وی باعث شد به‌عنوان فراش مخصوص خلوتخانه ولیعهد انتخاب و مدتی بعد پیشخدمت مخصوص ولیعهد شود.
با شکل‌گیری انقلاب مشروطه، به جمع آزادیخواهان پیوست اما به زور گرفتار صمدخان شجاع‌الدوله گردید. پس از برافتادن شجاع‌الدوله، مدتی در تهران با غلامحسین درویش‌خان مراوده کرد و در موسیقی علی‌الخصوص در آواز به درجه بسیار بالایی دست یافت.
در سال ۱۳۲۲ هجری‌شمسی، به سمت شهردار تبریز منصوب شد و بعد از آن به ریاست شعبه موسیقی اداره هنرهای ظریفه دست یافت و با دایر نمودن کلاس موسیقی به تدریس آواز ایرانی پرداخت و در نهایت به سال ۱۳۴۹ هجری‌شمسی در تبریز چشم از جهان فروبست و در آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه