در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » مهر » ۱۲ مهر ۱۳۰۸ ـ درگذشت میرزا علینقی گنجه‌ای
1458 بازدید

۱۲ مهر ۱۳۰۸ ـ درگذشت میرزا علینقی گنجه‌ای

جمعه ۱۲ مهر ۱۳۰۸
مصادف با ۲۹ ربیع‌الثانی ۱۳۴۸ و ۴ اکتبر ۱۹۲۹
درگذشت میرزا علینقی گنجه‌ای

میرزا علینقی گنجه‌ای

میرزا علینقی گنجه‌ای ـ از تجار و مالکین بزرگ تبریز و نماینده آذربایجان در مجلس شورای ملی ـ موقع عبور از خیابان پهلوی و به علت شرارت اسب‌های درشکه‌اش، به بیرون از درشکه پرتاب شده و به شدت زخمی گردید که به دلیل شدت جراحات پس از ۳ ساعت درگذشت و در آرامستان ابن‌بابویه به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۲۵۱ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. اجداد او اهل گنجه بودند اما پس از تسلط روس‌ها به قفقاز، جلای وطن نموده و در تبریز ساکن شده بودند و به شغل زمین‌داری و تجارت می‌پرداختند.
میرزا علینقی پس از رسیدن به سن رشد و انجام تحصیلات مقدماتی، در حجره پدرش به کار مشغول شد و پس از این‌که فوت و فن تجارت را فراگرفت، خود شخصاً تجارتخانه‌ای دایر نمود و ضمن آن در نهضت مشروطیت در زمره آزادی‌خواهان قرار گرفت.
گنجه‌ای پس از استقرار مشروطیت، به حزب دموکرات پیوست و از سران آن حزب در آذربایجان شد و تدریجاً به شیخ محمد خیابانی نزدیک گردید و در نهضتی که با زعامت شیخ در آذربایجان برپا شد، همه گونه مساعدت مالی و فکری کرد.
پس از قیام شیخ محمد در تبریز که منجر به کشته شدن او شد، میرزا علینقی نیز از مجازات مصون نماند. خانه او را غارت کردند و چندی نیز در زندان به‌سر برد ولی چون محبوبیت خاصی در بین مردم تبریز داشت از او رفع اتهام گردید و به شغل خود ادامه داد.
در دوره هفتم مجلس شورای ملی از سوی مردم تبریز به نمایندگی برگزیده شد و حدود یک سال وکیل مجلس بود تا این‌که در مهرماه ۱۳۰۸ از دنیا رفت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه