کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۱۲ آذر ۱۳۳۱ ـ درگذشت میرزا فتاح شهیدی
1380 بازدید

۱۲ آذر ۱۳۳۱ ـ درگذشت میرزا فتاح شهیدی

چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۳۱

مصادف با ۱۵ ربیع‌الاول ۱۳۷۲ و ۳ دسامبر ۱۹۵۲
درگذشت میرزا فتاح شهیدی

میرزا فتاح شهیدی

میرزا فتاح داش‌آتانی معروف به شهیدی تبریزی ـ عالم، مبارز، نویسنده و مرجع تقلید ـ در تبریز درگذشت و در آرامستان طوبائیه به خاک سپرده شد.

وی در سال ۱۲۶۳ هجری‌شمسی در توابع تبریز چشم به جهان گشود. پس از تحصیل مقدمات در زادگاهش، به تبریز مهاجرت نمود و وارد حوزه علمیه این شهر شد و در محضر علمای عصر به تحصیل مشغول گردید و جهت تکمیل تحصیلات به نجف‌اشرف مسافرت کرد و نزد علمای طراز اول نجف به کسب علم و معرفت پرداخت.
در اندک زمانی به عنوان یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه نجف‌اشرف مطرح و آوازه‌اش همه جا را فراگرفت به طوری که در حوزه درسش فضلای متعددی حاضر می‌شدند.
پس از ۲۳ سال زندگی در نجف‌اشرف، رهسپار تبریز شد و به تدریس خارج اصول و فقه مشغول گردید. ایشان اندوخته‌های علمی خویش را در قالب کتاب‌های ارزشمندی برای دانش‌پژوهان و علاقمندان به رشته تحریر درآورد و دهها عنوان کتاب به قلم توانمندش منتشر شد که از میان آنها می‌توان به کتاب‌های هدایه الطالب الی اسرار المکاسب، هدایه العقول، زاد التقوی، کشکول، حاشیه بر رسائل شیخ مرتضی انصاری و تحقیق الدلائل اشاره کرد.
شاگردان این دانشمند برجسته، از دیگر افتخارات ایشان به حساب می‌آید که از میان شاخص‌ترین آنها می‌توان علامه محمدتقی جعفری، ملاعلی واعظ خیابانی، میرزا ولی‌الله اشراقی، حاج میرزا آقا باغمیشه، میرزا محسن کوچه‌باغی و سید محمدصادق بحرالعلوم را نام برد.

 

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه