آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » آذر » ۱۱ آذر ۱۳۶۱ ـ درگذشت حسین صدقیانی
1729 بازدید

۱۱ آذر ۱۳۶۱ ـ درگذشت حسین صدقیانی

چهارشبه ۱۱ آذر ۱۳۶۱
مصادف با ۱۵ صفر ۱۴۰۳ و ۱۲ دسامبر ۱۹۸۲
درگذشت حسین صدقیانی

حسین صدقیانی

حسین صدقیانی ـ نخستین سرمربی تیم ملی فوتبال ایران و پدر فوتبال ایران، معروف به حسین افندی ـ دار فانی را وداع گفت.

وی به سال ۱۲۸۲ هجری‌شمسی در تبریز به‌دنیا آمد. پدرش از ثروتمندان سرشناس تبریز بود و او را برای تحصیل رهسپار بلژیک کرد. وی ضمن تحصیل، به فوتبال گرایش پیدا کرد و بعد از سال‌ها تلاش، نقش مهمی در بنیان‌گذاری فوتبال نوین ایران داشت و به پدر فوتبال ایران لقب گرفت.
در سال ۱۳۰۰ هجری‌شمسی عازم اتریش شد و در تیم راپید وین بازی کرد و ۴ سال بعد که تحصیلاتش به سرانجام رسید، راهی ایران شد و به مشهد رفت. در آن شهر باشگاه فوتبال فردوسی را پایه‌گذاری کرد و مجدداً به اروپا رفت و در دانشگاه بلژیک به تحصیل پرداخت و همزمان با تحصیل، به‌عنوان اولین ایرانی، در تیم مونسائو بازی کرد.

امیرحسین (حسین) ضمن تحصیل، به فوتبال گرایش پیدا کرد به طوری که بین سال‌های ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۱ هجری‌شمسی به عنوان آقای گل جام باشگاه‌های بلژیک معرفی شد و در بازی پایانی باشگاه‌های بلژیک در حضور آلبرت اول و ۶۰ هزار تماشاگر حاضر در استادیوم، با به ثمر رساندن ۳ گل، مغلوب تیم قدرتمند بروکسل شد.
در سال ۱۳۱۶ هجری‌شمسی به تبریز بازگشت و به فعالیت در حوزه فوتبال پرداخت.

وی نخستین کسی بود که تیم ملی ایران را تشکیل داد و آن را جهت مسابقه به افغانستان اعزام نمود و یک سال بعد توانست تیم خود را به عضویت فیفا درآورد.
صدقیانی در تیم‌های فنرباغچه ترکیه، مارچین مونسئو، شارلروای بلژیک و راپید وین اتریش با اقتدار تمام بازی کرد و افتخارات قابل توجهی کسب نمود.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه