هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۱ دی ۱۳۷۷ ـ درگذشت محمدتقی زهتابی
1657 بازدید

۱ دی ۱۳۷۷ ـ درگذشت محمدتقی زهتابی

سه‌شنبه ۱ دی ۱۳۷۷
مصادف با ۳ رمضان ۱۴۱۹ و ۲۲ دسامبر ۱۹۹۸
درگذشت محمدتقی زهتابی

محمدتقی زهتابی

پروفسور محمدتقی زهتابی ـ بزرگ‌ترین خادم زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی ـ پس از عمری تلاش در راستای اعتلای زبان و فرهنگ مادری خویش، دار فانی را وداع گفت و ۲ روز بعد پیکرش تشییع و در زادگاه خود شهر شبستر به خاک سپرده شد.

وی در ۲۲ آذر ۱۳۰۲ در شبستر متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی به تبریز آمد و تحصیلاتش را ادامه داد. ۱۰ سال بعد به شوروی سابق، باکو، آلمان و بغداد رفت و ضمن دنبال کردن تحصیلات خود در دانشگاه‌های مختلف، به تحصیل و تدریس زبان و ادبیات فارسی و عربی پرداخت.
در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی از دانشگاه بغداد به درجه پروفسوری دست یافت و یک سال بعد به ایران بازگشت و در دانشگاه تبریز به تدریس مشغول گردید و عمر خود را صرف خدمت به فرهنگ و زبان ترکی آذربایجانی نمود و کتاب‌های بسیار ارزشمندی خلق کرد که از میان آنها می‌توان به ایران تورکلرینین اسکی تاریخی (۲ جلد)، شاهین زنجیرده، جنایات ۲۵۰۰ ساله شاهان، ماهنامه اتحاد یولو، پروانه‌نین سرگذشتی، باغبان ائل اوغلو، چریک افسانه‌سی، بذ قالاسیندا، بختی یاتمیش، ارک هفته‌لییی، هستی نسیم، آیا زبان فارسی به زبان ملل دیگر ایران برتریت دارد؟، قواعد الفارسیه، معاصر آذری ادبی دیلی، قوی اولسون اون، باغبان ائل اوغلو، تاریخ دیرین ترکان ایران، و علی آقا واحددن خاطره‌لریم اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه