برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » بهمن » ۱ بهمن ۱۳۲۰ ـ تولد اسفندیار قره‌باغی
1482 بازدید

۱ بهمن ۱۳۲۰ ـ تولد اسفندیار قره‌باغی

چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۲۰
مصادف با ۳ محرم ۱۳۶۱ و ۲۱ ژانویه ۱۹۴۲
تولد اسفندیار قره‌باغی

اسفندیار قره‌باغی

اسفندیار قره‌باغی ـ موسیقیدان، رهبر ارکستر و خواننده بزرگ اپرای ایران معروف به صدای انقلاب ـ در محله نوبر، کوچه قره‌باغی‌لر متولد شد.
سال‌های نخست دبستان را در تبریز طی نمود و سپس با خانواده به تهران عزیمت کرد و در آن‌جا ساکن شد تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۳۸ هجری‌شمسی به تبریز بازگشت و در هنرستان موسیقی تبریز، زیر نظر اساتید بزرگی چون عزیز شعبانی به فراگیری موسیقی پرداخت.
مدتی به‌عنوان معلم موسیقی به تدریس مشغول شد و از طرف اپرای تهران به کشور ایتالیا فرستاده شد تا به تحصیلات خود ادامه دهد و پس از اخذ مدرک مجدداً به تهران برگشت و به اجرای موسیقی و آواز پرداخت.
اپرای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به مرکز سرود و آهنگ‌های انقلابی تبدیل گردید و این استاد موسیقی به‌عنوان مسئول آن مرکز، برگزیده شد.
وی به‌خاطر سرودهای ملی و میهنی که خوانده بود، جذب سازمان صدا و سیما شده و در آن‌جا در مشاغل مختلف از قبیل مسئول واحد موسیقی، مسئول هماهنگی، سرپرست گروه کر و سرپرست موسیقی آذربایجانی مشغول به کار گردید. بخشی از ماحصل فعالیت وی در صدا و سیما، نزدیک به ۸۵۰ سرود در زمینه جنگ می‌باشد که توسط خود ایشان به دو زبان ترکی و فارسی نوشته، اجرا و رهبری شده است.
قره‌باغی ضمن کار، به تدریس موسیقی از جمله آموزش پیانو، آواز، و صداسازی پرداخته و در جاهای مختلف، گروه‌های کر را رهبری کرده‌ و تاکنون حدود ده هزار آموزشیار را تربیت نموده است.
صدای استاد اسفندیار قره‌باغی ، به‌صورت مادرزادی کنترباس* است. چون ایشان چند نت بم‌تر از باس‌های دنیا می‌خوانند.

* کنترباس به بزرگترین و بم‌ترین صدا اطلاق می‌شود که این صدا را فقط قبلاً یک نفر به نام ‌‌‌شارلیاپین روسی داشته است و فقط استاد قره‌باغی توانسته تا نتی که وی می‌خوانده را اجرا کند و بعد از این دو تا به حال کسی نتوانسته این نت را اجرا کند.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه