برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » بهمن » ۱ بهمن ۱۳۰۳ ـ تولد شیخ جعفر مجتهدی
1422 بازدید

۱ بهمن ۱۳۰۳ ـ تولد شیخ جعفر مجتهدی

چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۰۳
مصادف با ۲۵ جمادی‌الثانی ۱۳۴۳ و ۲۱ ژانویه ۱۹۲۵
تولد شیخ جعفر مجتهدی

جعفر مجتهدی

شیخ جعفر مجتهدی ـ عارف و زاهد نامدار ـ در خانواده متدین و مرفه تبریزی دیده به جهان گشود. در اوان جوانی، بی‌قراری عجیبی سراسر وجودش را فرا گرفت و آنچنان بی‌تاب و حیران اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) شد که لحظه‌ای نتوانست در منزل و شهر خود باقی بماند، لذا صبح روز بعد، تبریز را به قصد کربلای معلی ترک نمود و از مرز خسروی وارد خاک عراق شد.
در اولین ایستگاه بازرسی، مأموران حکومتی عراق به‌خاطر نداشتن جواز ورود، به‌عنوان جاسوس دستگیر و به زندان انداختند و چندین ماه در زندان بود تا اینکه کم‌کم در اثر آن توسلات و ریاضت‌های اجباری که در زندان بر وی وارد می‌شد، روحش صفای خاصی به خود گرفت، بطوری که رؤیاهای صادقانه‌ای می‌دید که فوراً به وقوع می‌پیوست و باعث قوت روح و امیدواری در او می‌گشت.
پس از آزادی از زندان، در نجف‌اشرف راهی مسجد سهله شده و مدت هشت سال به طور مداوم در آن‌جا معتکف گردید و بجز تجدید وضو و تطهیر از مسجد خارج نمی‌شد.
مرحوم حاج ملا آقاجان از وی دعوت می‌کند به کربلا برود و به ادامه سیر معنوی بپردازد. ایشان نیز با پای پیاده و قلبی شعله‌ور از عشق آتشین حضرت ابی عبداله الحسین(ع) به زیارت محبوب خود می‌شتابند و به مدت ۷ سال در یکی از حجره‌های فوقانی صحن مطهر آقا اباعبداله رو به ایوان طلا سکونت می‌گزیند و روزها نیز در بازار بین‌الحرمین به شغل کفاشی سرگرم می‌شود.
وی پس از چندین سال اقامت در کربلای معلی، مجدداً به نجف‌اشرف مراجعت می‌کند اما پس از مدتی اقامت در نجف‌اشرف، به ایران باز می‌گردد.
شیخ جعفر مجتهدی، پیوسته در حال هجرت از دیاری به دیار دیگر بود و بسیاری از اوقات را در بیابان‌ها به عبادت و توسل مشغول بود تا این‌که در ۶ بهمن ماه ۱۳۷۶ دعوت خالق خود را لبیک گفت و در حرم مطهر امام هشتم(ع) به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه